بدون دیدگاه

آماده سازی فایل ارائه به سرمایه‌گذار و نکاتی کلیدی در مورد این ارائه

فایل ارائه به سرمایه گذار

جذب یک سرمایه گذار و دریافت میلیون‌ها تومان پول برای بسیاری از استارتاپ‌ها یک رویا محسوب می‌شود. با این حال بسیاری دیگر از استارتاپ‌ها به راحتی با حضور در یک جلسه جذب سرمایه، توانسته‌‎اند منابع مالی فراوانی جذب کنند. شاید برای شما سوال باشد که رمز موفقیت این افراد چیست. یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت آن‌ها این بوده است که با روند آماده سازی فایل ارائه به سرمایه‌گذار آشنا بوده‌اند. فایل ارائه به سرمایه گذار یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که باید در جلسات جذب سرمایه از آن استفاده کرد تا بتوان سرمایه‌گذاران را به تزریق پول به استارتاپ ترغیب کرد. در این مطلب ما قصد داریم که در مورد این فایل صحبت کنیم و نکاتی کلیدی را نیز در مورد آماده سازی آن ذکر کنیم. پس اگر شما نیز قصد دارید که سرمایه گذار جذب کنید و حس می‌کنید که در ابراز درست توانایی‌های استارتاپ خود دچار مشکل هستید، این مطلب را از دست ندهید.

فایل ارائه به سرمایه گذار چیست؟

بسیاری از افرادی که علاقمند به جذب سرمایه‌ هستند، در روز ارائه و حضور در کنار سرمایه گذار، از یک فایل (که معمولا به شکل پاورپوینت است) استفاده می‌کنند تا توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کنند. استفاده از این فایل علاوه بر این که باعث می‌شود سرمایه گذار با بمباران اطلاعاتی از طرف شما مواجه نشود، به نقاط کلیدی استارتاپ شما اشاره می‌کند و روند جذب سرمایه گذار را برای شما راحت‌تر می‌کند.

اما شاید بسیاری از افراد پیش از این که درگیر نحوه آماده سازی فایل ارائه به سرمایه گذار باشند، با این سوال مواجه بشوند که این فایل چه اطلاعاتی از استارتاپ ما در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌دهد؟ این فایل به نوعی ویترین استارتاپ شما است و هر آنچه که باعث می‌شود ارزش استارتاپ شما نمایان شود را به دیگران ارائه می‌دهد. از آن جایی که در آماده سازی فایل ارائه به سرمایه‌گذار خلاقیت نقش مهمی دارد، هیچ قانون و دستورالعمل یکدستی برای آن وجود ندارد. ما در ادامه برخی از نکاتی را مرور خواهیم کرد که به شما نشان می‌دهد که این فایل باید حاوی چه اطلاعاتی باشد.

معرفی چالش

در جلسه جذب سرمایه گذار، شخص یا اشخاصی حضور دارند که قرار است در آینده با شما کار کنند. احتمالا اولین نکته‌ای که این شخص یا اشخاص دوست دارند بدانند این است که کسب و کار چه مشکلی را حل می‌کند.

هنگام آماده سازی فایل ارائه به سرمایه‌گذار باید یک بخش خاص را به معرفی چالش اصلی اختصاص بدهید که استارتاپ شما قرار است آن را حل کند. علاوه بر این مسئله باید در مورد نحوه تاثیرگذاری چالش بر جامعه یا گروه خاصی از افراد صحبت کنید. همچنین از ارائه توضیحات بسیار مفصل بپرهیزید چرا که این بخش قرار است فقط مرحله ورود به فرآیند آشنایی با کسب و کار شما باشد.

ارائه راهکار

یکی دیگر از مراحلی که باید حین آماده سازی فایل ارائه به سرمایه‌گذار مد نظر داشته باشید، مرحله ارائه راهکار است. اینجا همان جایی است که شما قرار است ایده خاص خود را به گوش سرمایه‌گذاران برسانید. در جلسه اول باید سعی کنید که ارائه راهکار خود را به ساده‌ترین و زیباترین شکل ممکن بیان کنید. بهتر است که از تصاویری نیز استفاده کنید که بتواند به خوبی راهکار شما را نشان بدهد. اگر محصول شما فیزیکی نیست و به نوعی خدمت دیجیتال اشاره دارد، بهتر است که از تصاویری استفاده کنید که مفهوم آن را با به نمایش بگذارد. علت خاص بودن ایده خود را نیز بیان کنید و بگویید که چرا خدمات شما بسیار متفاوت‌تر از رقبا است.

جزئیات فعالیت

اگر آماده سازی فایل ارائه به سرمایه‌گذار حاوی جزئیات فعالیت شما نباشد، ایده و عملکرد استارتاپ برای او گنگ و مبهم خواهد بود و از آن جایی که تمامی سرمایه‌گذاران انتظار دارند که در این ارائه، به خوبی با استارتاپ شما آشنا شوند، قطعا نخواهید توانست نظر سرمایه گذار را جلب کنید. در این بخش باید درمورد مهم‌ترین جزئیات فرآیند کاری خود صحبت کنید، بازیگران مهم استارتاپ و نقش آن‌ها را تعیین کنید و به معرفی نوآوری‌های کوچکی بپردازید که ارزش استارتاپ شما را به خوبی نشان دهد.
در این بخش نیز سعی نکنید که تمامی جزئیات را در اختیار سرمایه گذار بگذارید، بلکه جزئیات کوچک کلیدی که نحوه فعالیت شما را روشن می‌کند، برای درک این مسئله کافی است. ارائه یک جدول زمانبندی از فعالیت‌ها و یا اسنادی مربوط به برنامه‌ریزی‌ها در مورد ماه‌های آینده برای سرمایه گذاران بسیار جذاب خواهد بود.

رونمایی از برنامه‌های مالی و روش پرداخت

احتمالا این بخش یکی از جذابترین بخش‌های ارائه شما خواهد بود و شما با توجهی ویژه‌ به این بخش در فرآیند آماده سازی فایل ارائه به سرمایه‌گذار می‌توانید در روند جذب سرمایه موفق باشید. معرفی روش‌های پرداختی، ارائه برنامه‌ریزی برای ارائه راهکارهای جذب مشتری، سیاست‌های در اختیار گرفتن بازار و موارد این چنینی می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند.

وقتی که سرمایه‌گذار ببیند که استارتاپ شما چه تحلیل دقیقی از بازار و مسائل مالی دارد، بیشتر به سرمایه‌گذاری روی استارتاپ شما علاقمند خواهد شد. این جا همان جایی است که باید تمامی هزینه پروژه خود را نیز ذکر کنید. ارائه تصویری واقع بینانه از میزان هزینه پروژه خود نیز در اعتمادی که ممکن است سرمایه گذار به شما بکند بسیار موثر خواهد بود. گول زدن سرمایه گذار یا سرمایه‌گذاران هیچ سودمندی برای شما نخواهد داشت.

سخن پایانی

در این مطلب مروری بر نحوه آماده سازی فایل ارائه به سرمایه‌گذار انداختیم و دیدیم که چه نکاتی را باید در زمان آماده سازی لحاظ کرد. در صورتی که قصد دارید سرمایه‌ای را جذب کنید، باید بدانید که اولین گام برای این تهیه یک فایل ارائه به سرمایه‌گذار است. این فایل حتی در زمانی که بخواهید برای دیگر شرکا یا افراد حامی و رقیب ارائه‌ای انجام دهید، به کارشما خواهد آمد. کافی است که نکات ذکر شده در این مطلب را مدنظر قرار دهید تا بتوانید ارزش استارتاپ خود را به دیگران ثابت کنید.
جذب سرمایه گذار و سرمایه برای پروژه خود کار چندان دشواری نیز نیست. فقط باید ارائه شما تاثیرگذار باشد. تاثیر بر سرمایه‌گذاران نیز فقط در صورتی امکان‌پذیر است که فعالیت استارتاپ خود را طوری ارائه دهید که سرمایه‌گذار دوست دارد آن را ببیند. تیم تحریریه رتیبا درمقاله‌ی دیگری اصول نگارش و نکات کلیدی در فایل پیچدک را ارائه کرده‌ایم، در صورت تمایل به مقاله ” فایل ارائه به سرمایه گذار (Pitch deck) چیست و چه مواردی را باید در آن بگنجانید؟ ” مراجعه کنید.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

ثبت درخواست ارزگداری