ارزش گذاری سایت | ارزش گذاری محتوای منتشر شده بر بستر اینترنت

فرقی نمی‌کند شما یک سرمایه‌گذار خطرپذیر باشد یا یک کارآفرین، بی‌تردید شما تاکنون بارها و بارها با بحث ارزش گذاری استارتاپ و کسب و کارهای نوپا برخورد داشته‌اید و احتمالا با رویکردهای بازارمحور، هزینه‌محور و غیره در ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها، آشنایی دارید. لطفا توجه داشته باشید که در این مطلب، به هیچ وجه قصد نداریم که به تشریح “ارزش گذاری استارتاپ و کسب و کارهای نوپا‌” و “روش‌های ارزش گذاری ” بپردازیم؛ بلکه میخواهیم فقط روی بحث ارزش گذاری سایت تمرکز داشته باشیم. اگر علاقمند به مطالعه‌ی بیشتر در زمینه ارزش گذاری هستید ، رتیبا به شما پیشنهاد می‌کند که مقاله‌ی با موضوع ارزش گذاری را نیز مطالعه نمایید.

آیا ارزش سایتی زمانی که جریان درآمدی ندارد، صفر است؟

همانگونه که در مطالب پیشین نیز بیان گردیده است، در ارزش گذاری استارتاپ و کسب و کارهای نوپا، جریان‌های نقدی فعلی و آتی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و اینگونه می‌توان گفت که در هر ارزش‌گذاری، حتما حداقل از یک روش کمی مبتنی بر داده‌های مالی استفاده خواهد شد. پرسشی که در این جا می‌تواند مطرح گردد این است که در صورتی که یک وبسایت، فقط تولیدکننده محتوا بوده و تاکنون جریان درآمدی‌ای را محقق نکرده باشد و برنامه‌ی مشخصی نیز برای درآمدزایی در آینده نداشته باشد، ارزش آن صفر است؟ آیا نباید برای کاربرانی که هر روز به آن سایت مراجعه نموده و مطالب آن را می‌خوانند، ارزشی به لحاظ ریالی قائل شد؟ آیا کیفیت محتوای تولید شده در آن سایت، روی ارزش‌گذاری سایت تاثیر گذار نیست؟ نحوه تعامل کاربران با سایت و اعتمادی که میان کاربران و سایت شکل گرفته، رتبه‌ای که سایت در سرچ گوگل به دست آورده است، همه و همه چه تاثیری روی ارزش گذاری سایت خواهند داشت؟

پاسخ تمامی پرسش‌های بالا این است که بله، حتما تمامی موارد فوق می‌بایست در ارزش سایت در نظر گرفته شده و ارزش استارتاپ و کسب و کارهای نوپای اینترنتی، بدون در نظر گرفتن ارزش وبسایت آن کسب و کار، عملا ارزش‌گذاری‌ای غلط خواهد بود. در واقع در ارزش گذاری استارتاپ یا یک کسب و کار نوپا بر بستر اینترنتی، ارزش‌گذار با یکی از این دو حالت مواجه خواهد بود:

  • یا این که کسب و کار، از وبسایت خود تنها به عنوان یکی از کانال‌های ورودی مشتری خود استفاده نموده و با بهبود نرخ تبدیل کاربر به مشتری، در حال افزایش درآمد کسب و کار خود است؛ که در این صورت کسب و کار هم جریان نقدی محقق شده داشته و هم امکان استخراج و آماده‌سازی فایل پیش‌بینی‌های مالی که در ارزش‌گذاری کسب و کار مورد استفاده قرار گیرد.
  • یا این که محتوای تولید شده در وبسایت کسب و کار، دارایی کلیدی آن کسب و کار تلقی شده و شرکت درآمدی محقق نکرده و برنامه‌ی مشخصی نیز برای تولید جریان نقدی ورودی به کسب و کار ندارد؛ که در این صورت، آن چیزی که در ارزش‌گذاری سایت تاثیرگذار خواهد بود، کیفیت محتوا، تعداد کاربران و نوع تعامل کاربران فعال روزان هبا محتواهای موجود در سایت خواهد بود.

تفاوت ارزش‌گذاری سایت به وسیله ی سایت های رایج با روش ارزشگذاری سایت به وسیله تیم رتیبا در چیست؟

نکته‌ای که در این قسمت باید تذکر داده شود این است که چیزی که در این مطلب تحت عنوان ارزش گذاری سایت بیان گردیده است، مشابه آنچه که برای ارزشگذاری دامنه سایت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، نمی‌باشد. سایت‌های بسیاری در دنیا وجود دارند که شما می‌توانید با مراجعه به آن‌ها و ثبت دامنه‌ی خود، با توجه به رتبه الکسا و تعداد بازدیدهای روزانه‌ی وبسایت خود، ارزش تقریبی وبسایت خود را تخمین بزنید:

ایراد اصلی چنین سایت‌هایی این است که روی کیفت محتوای موجود در سایت تحلیلی انجام نداده و پارامترهای مختلفی همچون نرخ پرش، میانگین زمان حضور در هر صفحه‌ی محتوایی، نحوه تعامل کاربر و چرخش در صفحات مختلف، کانال‌های ورودی به سایت و غیره را در نظر نگرفته و نتیجه دقیقی از ارزش گذاری سایت، به کاربر ارائه نخواهند داد.

ارزش گذاری سایت

گروه مشاورین رتیبا، به عنوان اولین و بزرگترین مرجع تخصصی ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا در ایران، با در اختیار داشتن سال‌ها تجربه در ارزش گذاری و قیمت گذاری دارایی‌های نامشهود، آمادگی دارد که در صورت تمایل، وبسایت محتوایی را شما به طور کامل، در مدت زمانی کوتاه انجام داده و ارزش سایت شما را در فضای عدم قطعیت به شما اعلام نماید. کافی است اطلاعات خود را در فرم درخواست ارزش گذاری وارد نموده و منتظر تماس کارشناسان ارزش گذاری رتیبا باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.