بدون دیدگاه

ارزیابی ایده استارتاپی – آشنایی با پل ارتباطی میان ایده تا راه‌اندازی استارتاپ!

ارزیابی ایده استارتاپی

اگر تا همین الان که این متن را می‌خوانید یک یا چند ایده مختلف را در ذهن پرورانده‌اید، این مقاله قطعا می‌تواند مثل یکی از مشاوران ارشد فعلی استارتاپ شما به کمک ارزیابی ایده شما بیاید. ارزیابی ایده استارتاپی شاید در ظاهر ساده به نظر برسد ولی پیچ و خم‌های خاص خود را دارد و چالش‌های ویژه خود را پیش روی شما قرار خواهد داد. تیم تحریریه رتیبا در این مقاله چگونگی ارزیابی را برای شما شرح می‌دهد.

از ارزیابی تا عمل

اگر چه شما ممکن است که در ابتدای راه و وقتی که ایده را برای دیگران مطرح می‌کنید، احساس کنید که ایده شما بهترین ایده جهان است، اما واقعیت چیز دیگری است. هر ایده‌ای باید از چند منظر مورد بررسی قرار بگیرد.

راه ارزش آفرینی را پیدا کنید.

شاید اغراق آمیز به نظر برسد اما این دقیقا همان سوالی است که باید در همان مرحله اول با خود مطرح کنید: ایده شما قرار است دقیقا کدام یک از گره‌های جهان را حل کند؟ ایده‌ای که به ذهن شما خطور کرده است در چه مقیاسی قابل اجرا است؟ به داد چه قشری از مردم خواهد رسید؟
تصور کنید ایده تولید محصولی آموزشی به ذهن شما خطور کرده است که فرآیند افزایش دایره لغات را سرعت می‌بخشد. این ایده قرار است کمک حال زبان آموزان باشد. حال باید ببینید فایده اصلی‌ ایده شما برای کدام قشر از زبان آموزان با چه سطحی و چه زبان مادری‌ای است. این نوع ارزیابی ایده استارتاپی به شما کمک می‌کند تا دید واقع بینانه‌تری نسبت به افق کاری خود پیدا کنید و شما را از شاخه به شاخه پریدن‌های احتمالی دور نگه می‌دارد.

میدان رقابت را بسنجید

پیش از این که پا به میدان رقابت بگذارید، بهتر است مطمئن شوید که در این رقابت از پیش بازنده نخواهید بود. به بیان ساده‌تر، اگر ایده‌ای به ذهن شما خطور کرد باید بازار رقبای خود را بسنجید و محصولات رقیب را به خوبی بررسی کنید. اگر محصولات دیگری پیش از این توانسته باشند به روش دیگری مشکل مورد نظر در ایده شما را حل کنند، کار برای شما بسیار سخت و پرخطر خواهد بود. بنابراین بهتر است پیش از هر اقدامی، از بکر بودن ایده خود مطمئن شوید.

طرفداران آینده‌ خود را بشناسید!

حال که ایده خود را کاملا شناخته‌اید، حتما به خوبی می‌دانید که برای پیشرفت نیاز به مخاطبان و مشتریان هدف دارید. همان کسانی که ایده شما در وهله اول مشکل آن‌ها را حل خواهد کرد. بهتر است پیش از وارد میدان رقابت شدن با این دسته از افراد کم و بیش در ارتباط باشید زیرا احتمالا آن‌ها در آینده از طرفداران استارتاپ یا برند شما خواهند بود.
هرچه زودتر با آن‌ها در ارتباط باشید و هرچه ارتباط خود را بیشتر تقویت کنید، از انتظارات آن‌ها بیشتر باخبر خواهید شد و قطعا در همین بین به نکات طلایی دست خواهید یافت که منجر به بهبود طرح اصلی ایده شما خواهد شد. ارزیابی ایده استارتاپی قظعا با ارزیابی طرفداران ایده استارتاپی تکمیل خواهد شد.

ارزیابی ایده استارتاپی

مارکتینگ ایده خود را ارزیابی کنید

ایده شما هرچه که باشد، برای پولسازی نیاز به فروخته شدن دارد. به عنوان مغز متفکر یک ایده و استارتاپ، تعیین تمامی سیاست‌های فروش در نهایت وظیفه شخص شما است. یکی از مهم‌ترین مراحل ارزیابی ایده استارتاپی هم ارزیابی برنامه فروش محصول‌ شما است. ایده شما در چه وسعتی و به چه صورتی قابلیت فروش دارد؟ نیاز به اپلیکیشن‌های موبایلی ویژه یا فروشگاه اینترنتی مجزا دارید یا در فروشگاه‌های اینترنتی فعالیت خواهید کرد؟ فروش به صورت فیزیکی و حضوری را در برنامه خود قرار داده‌اید یا فروش خود را به روش‌های اینترنتی محدود خواهید کرد؟ تمامی این سوالات و بسیاری از سوالات مفید دیگر در این زمینه به شما کمک می‌کند تا تکلیف اولین مراحل سوددهی ایده خود را از همین حالا مشخص کنید.

دخل و خرج را در دست بگیرید!

چه بهتر که همین امروز حداقل نیم ساعت از وقت خود را صرف این کنید که متوجه شوید عملی کردن این ایده در مرحله اول چقدر خرج روی دست شما خواهد گذاشت. این که از پیش آگاه باشید نیاز به فراهم کردن چه مبلغی دارید در ادامه راه کم‌تر شما را شوکه خواهد کرد!
ممکن است ایده، پس از ارزیابی ایده استارتاپی برای نمونه اولیه خود نیز به صرف هزینه بالاتر از توان مالی شما نیاز داشته باشد. تحت این شرایط انتخاب شما چیست؟ تسلیم شدن را که کنار بگذاریم، راه‌های دیگر پیش روی‌ شما شامل وام گرفتن از موسسات و بانک‌ها، قرض گرفتن از آشنایان و جذب سرمایه گذار می‌شود.
جذب سرمایه گذار بدون وجود نمونه اولیه نیاز به ایده‌ای شگفت انگیز و البته مهارت مذاکره کردن دارد. این ایده باید آنقدر بکر باشد که حتی با تشریح و توضیح شفاهی هم اثر خود را روی سرمایه گذاران مد نظر شما بگذارد. مهارت مذاکره کردن نیز گام بعدی شما برای سود کردن در معامله جذب سرمایه گذار است. برای مثال ممکن است سرمایه گذاری به شما پیشنهاد دهد درصد بالایی از امتیاز ایده خود را به او واگذار کنید. پذیرفتن این پیشنهاد ممکن است به شما کمک کرده باشد اما امکان دارد که بعدها به بزرگ‌ترین حسرت شما تبدیل شود. در کل پیشنهاد ما به شما این است که جذب سرمایه گذار دائم را به پس از طراحی نمونه اولیه موکول کنید.
یک راه پیش روی شما دریافت وام‌های بانکی است. موسسات و بانک‌ها به روش‌های بسیار متفاوتی، مبالغ ریز و درشت را با سودهای مختلف به شما پرداخت خواهند کرد. اگر قصد دریافت وام‌های بانکی را داشتید حتما شرایط بازپرداخت را مطالعه کنید و نحوه پرداخت اقساط را با شرایط خود بسنجید.

سخن پایانی

در این مقاله تا حد امکان به راه‌های اساسی ارزیابی ایده استارتاپی اشاره کردیم. با این حال قطعا راه‌های سخت و آسان زیاد دیگری برای ارزیابی ایده‌ها وجود دارد که طراحی و استفاده از آن‌ها به میزان خلاقیت و مطالعه شما بستگی خواهد داشت. به عنوان نکته پایانی نیز باید اشاره کنیم که هیچ‌گاه همراهی با تکنولوژی روز دنیا و استفاده از ویدئوها، پادکست‌ها و مقالات اینترنتی را دست کم نگیرید. بدون شک همراهی با علم روز دنیا راه‌های بسیار پیچیده‌ای را ساده و قابل حل خواهد ساخت. پیشنهاد ما به شما خواندن مقاله‌ی ” تحلیل مدل کسب‌ و کار: راهی برای ساخت یک استارتاپ شکست‌ناپذیر ” در ادامه‌ی این مقاله است.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

ثبت درخواست ارزگداری