بوت استرپینگ (تامین مالی خود راه انداز) یا جذب سرمایه‌ خارجی ؟

صاحبان کسب و کار از همان ابتدای کار، با چالشی به نام تأمین مالی کسب و کار خود رو به رو می‌شوند. در این نقطه دو گزینه پیش روی آن‌ها قرار می‌گیرد. استراتژی تامین مالی به روش خود راه انداز و به اصطلاح بوت استرپینگ (Bootstrappping) یا جذب سرمایه خارجی (Investment). هر کدام از این گزینه‌ها معایب و مزایایی دارند. ولی کدام یک از آن‌ها برای شما مناسب است؟

کدام روش تأمین سرمایه را انتخاب کنیم: بوت استرپینگ یا جذب سرمایه خارجی؟

پاسخ به این سؤال را در هیچ مقاله یا منبع دیگری نمی‌توانید پیدا کنید. تصمیم‌گیری در این مورد کاملاً به عهده‌ی شماست. کاری که شما باید انجام دهید، تصمیم‌گیری با بالاترین آگاهی و با در نظر گرفتن جوانب مختلف آن است. قصد ما هم در اینجا کمک به شما برای تحلیل و ارزیابی درست از موقعیت برای پیدا کردن راه درست جهت رسیدن به هدف مورد نظرتان است.

بنابراین هدف این است با هم روش تحلیل درست سناریوهای مختلف پیش رو را مرور کرده تا در نهایت بتوانید با توجه به موقعیتی که در آن هستید به تصمیم درست برسید. در اولین قدم، بهتر است معایب و مزایای هر کدام از این استراتژی‌های تأمین مالی را بررسی کنیم.

مزایا و معایب تأمین مالی خود راه انداز( بوت استرپینگ )

تأمین مالی خود راه انداز ( بوت استرپینگ ) نیازمند روحیه خاص و پشتکار بالاست. بنابراین کسانی می‌توانند در این استراتژی موفق باشند که بتوانند به خوبی با محدودیت‌های ناشی از انتخاب این سناریو سازگار شوند. با تمام سختی‌ها و محدودیت‌هایی که تأمین مالی خود راه انداز دارد، می‌توان از چند مزیت مهم این روش هم نام برد:

  • اول اینکه اولویت دادن به پروژه‌ها در این روش بسیار ساده‌تر است. در این روش خیلی ساده بر روی پروژه ای تمرکز خواهید کرد که بیشترین پتانسیل برای موفقیت را در خود دارد.
  • مزیت دیگر آن است که فقط کسانی که واقعاً در پروژه‌ها نقش داشته و در خدمت شرکت هستند، در موفقیت سهم خواهند برد. وقتی بودجه و سرمایه شرکت محدود است، فقط کسانی می‌توانند در شرکت حضور داشته باشند که با فضا، فرهنگ و ساختار شرکت سازگار هستند و مطابق استاندارد‌های آن عمل می‌کنند.
  • در این حالت شرکت تماما بر حداکثر سازی سود تمرکز خواهد کرد.
  • می توانید برای تصمیم‌گیری در مورد آینده شرکت کاملاً مستقل عمل کرده و بخش اعظم سهام شرکت را خود در اختیار داشته باشید.
  • به جای صرف وقت برای پیدا کردن سرمایه گذار، می‌توانید بر بزرگ‌تر کردن شرکت و سوددهی بیشتر آن تمرکز کنید.

برخی از مشهور‌ترین شرکت‌های جهان با همین استراتژی به موفقیت دست پیدا کرده‌اند. به طور مثال وب سایت TechCrunch که یکی از پر بازدید‌ترین و معتبر‌ترین وب سایت‌های حوزه فناوری در جهان به شمار می‌رود، در 6 سال اول از استراتژی تأمین سرمایه خود راه انداز، استفاده کرد تا اینکه در نهایت توسط AOL خریداری شد. شرکت AOL برای خرید این وب سایت در سال 2010 مبلغی معادل 30 میلیون دلار هزینه کرد. این در حالی است که آقای آرینگتون که یکی از مؤسسین این وب سایت، همچنان 85 درصد از این شرکت را در اختیار دارد!

جذب سرمایه گذاری خارجی یا سرمایه خطر پذیر

اگرچه جذب سرمایه خارجی در ابتدای کار ممکن است سهم مؤسسین شرکت را تا حد زیادی کاهش دهد، ولی انتخاب این استراتژی مزایای زیادی برای شرکت خواهد داشت:

  • جذب سرمایه خارجی در وهله اول به این معنی خواهد بود که سرمایه‌گذاران طرح شما را تائید کرده و به کارایی و بازدهی آن باور دارند.
  • حضور سرمایه گذاران در جایگاه مشاورین اقتصادی باعث می شود مؤسسین مرتباً به فکر رشد و توسعه شرکت باشند و ایده‌ها و طرح‌های خود را در این جهت اصلاح کنند.
  • جذب سرمایه به شرکت کمک می‌کند در مدت کوتاه‌تری در بازا حضور پیدا کرده، سرعت رشد بالاتری را تجربه کند و توانایی جذب تیمی بزرگ‌تر و استعدادهای برتر داشته باشند.
  • جذب سرمایه فرصت امتحان کردن ایده‌ها و تغییر استراتژی را به شرکت می‌دهد
  • و در نهایت اینکه راه اندازی برخی کسب و کارها اساساً به سرمایه اولیه زیاد برای آغاز کار نیازمند است، به همین دلیل راهی جز جذب سرمایه خارجی وجود نخواهد داشت

با توجه به استراتژی خروج، تصمیم گیری کنید

اگرچه پیش‌بینی آینده به طور کامل میسر نیست و معمولاً با آنچه که در واقعیت رخ می‌دهد تفاوت زیادی خواهد داشت، ولی یکی از روش‌های مفید برای ایجاد درک کلی از تغییر و تحولاتی ناشی از انتخاب هر یک از روش های تأمین سرمایه و چگونگی تأثیر آن بر استراتژی خروج شما، محسوب می شود. پس بد نیست این نکات را هم در نظر داشته باشید:

در آینده نزدیک (مثلاً 5 سال آینده)، قصد دارید چند درصد از سهم شرکت در اختیار شما باشد؟

سهم شما با انتخاب کدام روش تأمین سرمایه ارزش بیشتری خواهد داشت؟

آیا جذب سرمایه بزرگ به شما امکان بزرگ کردن شرکت و گسترش کسب و کار را خواهد داد؟ یا این آزادی عمل است که شما را قادر به پیاده سازی ایده‌ها و ساخت یک شرکت موفق را می کند؟

گروه رتیبا، با طرح این سؤالات و تلاش برای رسیدن به پاسخ صحیح آن‌ها به تصحیح عملکرد کسب و کارها کمک می‌کند. به این طریق، مهارت و تجربه متخصصین به مدیران و کارآفرینان مجموعه کمک خواهد کرد تا  انتخاب‌های درست‌تری برای استراتژی تأمین سرمایه شرکت داشته باشند. همان طور که گفتیم، انتخاب روش تأمین سرمایه نهایتاً تصمیمی است که خود کارآفرین و مؤسس شرکت باید بگیرید. ولی این انتخاب با توجه به شرایط و اهداف شرکت انجام می شود که تجزیه و تحلیل داده‌ها، ارزش گذاری و نظر کارشناسان متخصص را می طلبد. اگر علاقمند به موضوع افزایش سرمایه و سرمایه‌گذاری هستید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی  ” مراحل مختلف افزایش سرمایه در چرخه بلوغ استارتاپ‌ها افزایش سرمایه ” را با محوریت موضوعی افزایش سرمایه را حتما مطالعه کنید.

منبع

https://www.equidam.com/bootstrapping-vs-investment/

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.