بدون دیدگاه

تحلیل ترکیب سهامداران در استارتاپها و درک روش درست ترکیب سهامداری

تحلیل ترکیب سهامداران در استارتاپها

از آن جایی که استارتاپ‌ها، شرکت‌هایی نوپا هستند، میزان سهام در آن‌ها نیز ممکن است در سال‌های اولیه دچار تغییرات فراوانی شود. این فرآیند در جریان جلسات تعیین سهم انجام می‌شود و هر کس بر اساس عوامل مختلف، مقداری از سهم یک استارتاپ را به دست می‌آورد. حین این جلسات اتفاقات فراوانی می‌‎افتد و افراد مختلف اشتباهاتی مرتکب می‌شوند که زمینه ساز نارضایتی برخی دیگر از سهامداران استارتاپ در آینده می‌شود. ما در این مطلب قصد داریم سری به این تقسیم بندی بزنیم و تحلیل ترکیب سهامداران استارتاپها را مورد بررسی قرار بدهیم.

اگر شما نیز صاحب یکی از استارتاپ‌ها هستید یا قصد دارید که این جلسات را برگزار کنید، در این مطلب همراه ما باشید چرا که پس از خواندن این مطلب از مجموعه مقالات رتیبا، تصویر روشن‌تری از جلسات ترکیب سهامداران و نحوه تقسیم سهام را خواهید داشت.

ترکیب سهامداری چیست؟

سهم ارزشی غیر نقدی است که بین بنیانگذاران یک استارتاپ تقسیم می‌شود و داشتن این سهم باعث می‌شود که اشخاص در آینده بتوانند روی دارایی‌های مختلف مربوط به استارتاپ ادعای مالکیت کنند. این سهم در جلساتی بین بنیانگذاران اولیه استارتاپ انجام می‌شود. کارمندان نیز ممکن است بخشی از این سهام را در ازای حقوق کم خود دریافت کنند.
در تحلیل ترکیب سهامداران در استارتاپها این سوال پیش می‌آید که چه عواملی بر این ترکیب بندی موثر هستند. این سوال جوابی قطعی ندارد. در برخی استارتاپ‌ها، عواملی مانند وقت صرف شده در استارتاپ، پول تزریق شده یا نقش اشخاص در ایده اصلی استارتاپ، میزان سهام را مشخص می‌کند. از آن جایی که هر استارتاپی شرایط مخصوص به خود را دارد و یک توافق شخصی است، هر عاملی ممکن است در صورت توافق، میزان سهام در یک استارتاپ را مشخص کند.

ایده مهم است اما اجرای آن مهم‌تر است

استفاده از ایده‌های جذاب باعث می‌شود که مسیر موفقیت برای استارتاپ هموار شود اما این تمام راه نیست. در تحلیل ترکیب سهامداران بسیاری از استارتاپها مشخص می‌شود که افرادی که صرفا ایده پرداز هستند، درصد بسیار بالایی از سهام را دریافت نمی‌کنند. این مسئله منطقی به نظر می‌رسد چرا که ایده بدون غلبه بر مشکلات پیاده‌سازی، به هیچ عنوان منجر به درآمد سازی نخواهد شد.

زمان پیوستن، ارزشمند است

هر چقدر که افراد زودتر به یک استارتاپ پیوسته باشند، میزان وقتی که روی آن گذاشته‌اند نیز بیشتر است. در تحلیل ترکیب سهامداران در استارتاپها متوجه خواهیم شد که حتی کارکنانی که زودتر به استارتاپ پیوسته‌اند، شانس گرفتن سهام را داشته‌اند. یک مثال خوب برای این مسئله، کارمندان شرکت اینستاگرام هستند. این کارمندان که هسته اولیه این شرکت را تشکیل می‌دادند، درصد کمی از سهام اینستاگرام را دریافت کردند اما پس از رشد اینستاگرام و جذب صدها کارمند و جدید، سهامی به این افراد جدید تعلق نگرفت. این افراد قدیمی پاداش دورانی را دریافت می‌کنند که بدون اطلاع از موفقیت یا عدم موفقیت استارتاپ روی آن زمان بیشتری صرف کرده‌اند و ریسک شکست استارتاپ را متحمل شدند.

پول، مهمترین فاکتور است

در تحلیل ترکیب سهامداران در استارتاپها متوجه خواهید شد که پول وارد شده در استارتاپ یکی از مهم‌ترین مسائل است. استارتاپ‌ها در مراحل اولیه ایده، نیاز به پول دارند اما کسی که در مراحل اولیه پولی به استارتاپ وارد کرده، سهم زیادی در استارتاپ خواهد داشت. ممکن است که مبلغ پرداختی به استارتاپ کم نیز باشد اما واقعیت این است که مبلغ این پول در بلند مدت چندان نیز مهم نیست. به بیان بهتر، کسی که یک مبلغی را در سال اولیه به استارتاپ پرداخت کرده، بیشتر از کسی که دو برابر همین مبلغ را در سال پنجم فعالیت استارتاپ پرداخت کرده، سهم خواهد داشت.

پرداخت پول به استارتاپ در مراحل اولیه آن بسیار مهم است چرا که شخصی که پول را پرداخت کرده‌است، ریسک شکست و عدم موفقیت را پذیرفته است. کسی که در سال پنجم فعالیت استارتاپ روی استارتاپ سرمایه گذاری کرده است، تا حد زیادی از پایدار بودن فعالیت استارتاپ در آینده مطمئن است و می‌داند که پرداخت او منجر به سودآوری خواهد شد.

تحلیل ترکیب سهامداران در استارتاپها

کم بودن سهام به معنای کم ارزش بودن آن نیست

بسیاری از استارتاپ‌های جهان، آن قدر سرمایه جذب کرده‌اند که داشتن یک درصد سهام بسیار کم (مثلا 4 درصد) باعث می‌شود که یک نفر تا پایان عمر خود از لحاظ مالی نیاز به کار کردن نداشته باشد. پایین بودن درصد سهام به معنای کم‌ارزش بودن آن نیست. داشتن 1 درصد سهام در یک شرکت مانند گوگل، اپل یا آزمون از داشتن 99 درصد سهام در یک استارتاپ کوچک سودمندتر است.
پس از تحلیل ترکیب سهامداران در استارتاپها خواهیم دید که بهتر است که عدم رضایت نسبت به درصد سهام خود را کنار بگذارید و به بزرگتر شدن استارتاپ خود و افزایش ارزش آن بپردازید. اگر تلاش خود را افزایش بدهید و بتوانید که استارتاپ خود را بزرگ کنید، حتی همان درصد کم نیز برای شما تعیین کننده خواهد شد.

تناسب سهم، منشا بسیاری از مشکلات است

بالا یا پایین بودن سهم یک نفر نسبت به نفر دیگر، همیشه باعث شده که درگیری و مشاجره بین بنیانگذاران ایجاد شود چرا که بالاتر بودن سهام یک نفر نسبت به دیگران، نقش او را در تصمیم گیری‌ها بیشتر خواهد کرد. پس نسبت به دادن اکثریت سهام به یک نفر، دقت لازم را داشته باشید چرا که او تصمیم گیرنده اصلی خواهد بود و مسیر استارتاپ را مشخص خواهد کرد.

سخن پایانی

در این مطلب از سایت رتیبا، به مسئله تقسیم بندی سهام نگاهی انداختیم و دیدیم که تحلیل ترکیب سهامداران در استارتاپها می‌تواند مشخص کند که چه عواملی برای تعیین درصد مهم است. همانطور که گفتیم، عوامل تعیین ترکیب سهام در یک استارتاپ را خود بنیانگذاران باید تعیین کنند اما پیش از انجام این تقسیم بندی، استارتاپ خود را ارزشگذاری کنید. بدون این که ارزش استارتاپ را مشخص کنید صحبت در مورد سهام کار اشتباهی هست.
تقسیم بندی سهام کار سخت است. اگر شما نیز یکی از بنیانگذاران استارتاپ‌ها هستید و قصد دارید که ترکیب سهامداران استارتاپ خود را مشخص کنید، بهتر است که با مشاورانی ماهر در زمینه کسب و کار مثل استارتاپ رتیبا تماس بگیرید تا در این زمینه به شما کمک کنند. این مجموعه به شما برای تقسیم عادلانه سهام در آینده کمک خواهد کرد.

تیم تحریریه رتیبا در گروه آموزش و آکادمی این مجموعه، یک دسته از مقالات خود را به تحلیل ترکیب سهامداری تخصیص داده است، در صورت علاقمندی به این موضوع می‌توانید به این گروه از مقالات مراجعه کنید. برای شروع پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی ” تحلیل ترکیب سهامداری در استارت‌آپ‌ها و آشنایی با معیارهای صحیح تقسیم سهام ” را مطالعه کنید.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

ثبت درخواست ارزگداری