بدون دیدگاه

تحلیل ریسک مالی و نکات کلیدی و مهم مربوط به این نوع ریسک

تحلیل ریسک مالی

استارتاپ‌ها در جریان دوران حیات خود، با ریسک‌های مختلفی روبرو می‌شوند. هر کدام از این نوع ریسک‌ها به بخش خاصی از استارت آپ ضربه می‌زنند. برخی از آن‌ها به نیروهای انسانی ضربه می‌زنند، برخی از آن‌ها به محصولات و فروش و برخی دیگر منابع مالی را مورد هدف قرار می‌دهند. یکی از این ریسک‌ها ریسک مالی است که جزو مهم‌ترین ریسک‌های یک استارت آپ محسوب می‌شود و مفهوم جدیدی به نام تحلیل ریسک مالی را به وجود آورده است.

استارتاپ‌ها به دلایل مختلفی در معرض این نوع ریسک قرار می‌گیرند. برخی از ریسک‌های مالی را محدودیت‌های سیاسی و تاثیرات ژئوپلیتیکی و روابط بین‌الملل به وجود می‌آورند و برخی از آن‌ها حاصل ناکارآمدی نیروهای انسانی و اشتباهات صاحبان استارتاپ است. در این مطلب قصد داریم نگاهی جامع به ریسک‌های مالی و روش تحلیل آن‌ها بپردازیم. اگر یکی از صاحبان کسب و کار هستید یا در بخش‌های مالی یک استارتاپ مشغول به کار هستید، این مطلب از مجموعه مقالات رتیبا می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد.

تحلیل ریسک مالی چیست

ریسک مالی به تهدیداتی گفته می‌شود که جریان‌های مالی و سرمایه مالی یک استارتاپ را به خطر می‌اندازند و در صورت عدم رسیدگی به آن، ممکن است کار یک بخش یا کلیت استاراپ را مختل کند. به مجموعه اقداماتی که قرار است یک ریسک مالی را در یک استارتاپ مدیریت کند، تحلیل ریسک مالی گفته می‌شود.
این نوع تحلیل باعث می‌‎شود که صاحبان استارت آپ بتوانند دید روشنی از وضعیت مالی حال و آینده استارتاپ خود داشته باشند و عمق خطر را بفهمند. بسیاری از کارشناسان ریسک مالی را مهم‌ترین خطری می‌دانند که می‌تواند یک استارتاپ را به تعطیلی بکشاند. به همین دلیل است که صاحبان کسب و کار موفق، یک یا چند نفر را فقط برای تحلیل ریسک مالی استخدام می‌کنند و توجه ویژه‌ای به این بخش دارند.

مهم‌ترین ریسک‌های مالی

برای اینکه تحلیل ریسک مالی را بتوانید آغاز کنید، باید با ریسک‌های مالی آشنا باشید و بتوانید این خطرات را به خوبی تشخیص بدهید. ریسک‌های مالی فراوانی می‌توانند یک استارتاپ را تهدید کنند ولی برخی از مهم‌ترین این نوع ریسک‌ها در زیر ذکر شده‌اند.

ریسک حضور در زیر حد معمول تجارت

این نوع ریسک، یکی از ریسک‌هایی است که معمولا استارتاپ‌های کوچک و بزرگ را تهدید می‌کند. این خطر وقتی رخ می‌دهد که از منابع به طور بهینه استفاده نمی‌شود به همین دلیل میزان فروش را دچار سقوط می‌کند. کاهش سرمایه در گردش یکی از نتایج اولیه این ریسک است. در فرآیند تحلیل ریسک باید به محض از دست دادن مشتریان بالقوه، متوجه این نوع ریسک شد و سریعا برای جایگزینی آن‌ها با افراد دیگر تلاش کرد.

تحلیل ریسک مالی

ریسک تجارت بی‌رویه

شاید افرادی که تازه وارد بازار کسب و کار شده‌اند، تصور کنند که افزایش ناگهانی مشتریان و رشد بسیار بالای فروش یک امر صد در صد مثبت است. اما افراد با تجربه می‌دانند که این مسئله می‌‎تواند منجر به یک ریسک مالی بشود. درواقع فاصله بسیار کمی بین یک موفقیت شگفت‌انگیز و شکست وجود دارد.
گسترده شدن بازار هدف یک استارتاپ نیازمند افزایش منابع و نیروی انسانی در سازمان است که بتواند شکافی که در سرمایه در گردش ایجاد شده است را پر کند. کار تحلیلگران ریسک، شناسایی این شکاف و ترمیم آن است. درواقع حرکت و رشدی که در میزان گردش مالی حین یک موفقیت مالی انجام می‌شود، نیازمند مدیریت است و این مدیریت باید با نگاه به آینده باشد. تحلیل ریسک مالی در این نوع ریسک، اگر چه به ظاهر بسیار ساده به نظر می‌رسد اما در عمل ساده نیست چرا که انجام خطاهایی مثل عدم تعادل بین بودجه و نیروهای استخدامی جدید و پول تزریقی به استارتاپ از طریق فروش، می‌تواند استارتاپ را دچار بحران جدی بکند.

ریسک کاهش جریان مالی و سومدیریت بودجه

یکی دیگر از مقاطعی که حیات یک استارتاپ مورد خطر قرار می‌گیرد، وقتی است که جریان مالی یک استارت آپ به تدریج کم می‌شود و این کاهش تدریجی اگر چه کم‌خطر به نظر می‌رسد ولی یک رشد جریان مالی تدریجی اما بلندمدت قطعا یک استارت آپ را تعطیلی می‌کشاند.
مشکلات مربوط به کاهش جریان مالی معمولا از سومدیریت بودجه ناشی می‌شوند. کاهش جریان مالی، افزایش بودجه صرفی نسبت به پول تزریقی به استارتاپ است. برخی از افراد این نوع ریسک را خطرناک‌ترین ریسک برای استارتاپ‌ها در بلندمدت می‌دانند. یکی دیگر از وظایف یک تحلیلگر ریسک بررسی جریان‌های مالی و مقایسه آن‌ها با گذشته و پیش‌بینی‌های آینده است.

ریسک تفاوت‌های بین‌المللی

یکی دیگر از ریسک‌هایی که معمولا استارتاپ‌های بین‌المللی را تهدیدی می‌کند، ریسکی است که تفاوت‌های بین‌المللی کشورها و بحران‌های سیاسی ناشی می‌شود. کشورهای مختلف، قوانین مختلف و ملاحظات خاص خود را دارند و این مسئله گاها منجر به بحران‌هایی می‌شود که حتی ممکن است یک استارت آپ را به تعطیلی بکشاند. این نوع ریسک حتی ممکن است استارتاپ‌هایی که بین‌المللی نیز نیستند را نیز تهدید کند چرا که جریان‌های اصلی یک کشور، به نقدینگی و ارتباط اقتصادی با کشورهای دیگر همراه است.
این نوع ریسک در کشوری مثل ایران که با مسائلی مثل تحریم و مشکلاتی در پرداخت پول بین ایران و خارج روبرو است، یکی از ریسک‌های مهم است. کشورهایی که دچار بحران‌های سیاسی داخلی هستند نیز قطعا از این نوع ریسک رنج خواهند برد.

یک تحلیل ریسک مالی ارزشمند، حتما این نوع ریسک را در برنامه خود قرار خواهد داد و به خوبی آن را پیش‌بینی و مدیریت خواهد کرد. شناخت قوانین سیاسی و بحران‌های بین‌المللی نقش مهمی در پیشبرد و مدیریت این نوع ریسک دارد. افرادی که در این زمینه تبحر دارند حتی می‌توانند این ریسک‌ها را به فرصت برای رشد تبدیل کنند.

سخن پایانی

در این مطلب نگاهی به تحلیل ریسک مالی انداختیم و دیدیم که استارتاپ‌های مختلف با چه نوع ریسک‌های مالی روبرو می‌شوند و چه خطراتی ممکن است بخش مالی آن‌ها را مورد تهدید قرار بدهد. اگر شما یکی از صاحبان کسب و کار هستید، حتما سعی کنید که نسبت به این مسئله و این نوع ریسک شناخت پیدا کنید. در صورتی که پیشینه‌ای در این زمینه ندارید، حتما سعی کنید یک نفر را برای تحلیل ریسک مالی استخدام کنید. استارتاپ‌هایی نیز هستند که مشغول این کار هستند و به استارتاپ‌های دیگر کار مشاوره در این زمینه را ارائه می‌دهند. شما برای اینکه استارتاپ موفقی داشته باشید، باید با انواع ریسک‌ها و نحوه‌ی برخورد با آن‌ها آشنا باشید، اگر علاقمند به این موضوع هستید، مقاله‌ی تحلیل ریسک را مطالعه کنید.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

ثبت درخواست ارزگداری