تحلیل مدل کسب و کار استارت آپ‌ها و نکات کلیدی در مورد این تحلیل

در قرن جدید شاهد این هستیم که در بستر تمام عوامل مختلف دگرگونی‌های متنوعی در حال انجام است. در این زمانه ایده‌ها هستند که ارزش اصلی را دارند و خلاقیت و تفکر متفاوت و مفید می‌توان سودمند باشد. نوآوری‌های مختلف در قالب ایده مطرح می‌شوند و سپس برای آن‌ها برنامه‌ای تدوین می‌شود و بر طبق این برنامه عملکرد احتمالی، هزینه‌های بالقوه و چالش‌ها در نظر گرفته می‌شود به برنامه‌ای که برای یک ایده‌ی جدید نوشته می‌شود تا آن را به حالتی عملی درآورد، مدل کسب‌وکار می‌گویند. همچنین فرایندی که در طی آن چالش‌ها و فرصت‌های یک مدل بررسی می‌شود، تحلیل مدل کسب و کار استارت آپی نام دارد.تیم تحریریه رتیبا در این مقاله نکات کلیدی تحلیل مدل کسب و کار را برای شما شرح داده است.

تحلیل مدل کسب و کار چیست؟

اگر بخواهیم با زبانی ساده مدل کسب‌وکار را توضیح دهیم، می‌توان گفت که این مدل درواقع ساختاری فرضی و ساده‌شده از واقعیت را برایمان ترسیم می‌کند. این مدل به ما کمک می‌کند متوجه شویم متغیرهای مختلف تعریف‌شده چه تأثیراتی بر فرایند و نتیجه‌ی کسب‌وکار ما خواهند داشت. با طرح یک مدل کسب‌وکار ما یک استراتژی خاص را برای آینده‌ی ایده‌ای که در ذهن داریم تعریف می‌کنیم. این مدل با ساختن یک سیستم فرضی به ما کمک می‌کند از مرزهای واقعیت پا را فراتر بگذاریم و به جزئیات مختلفی بپردازیم که ممکن است نادیده گرفته شوند و نتایج زیانباری را به بار آورند.
اگر بخواهیم به تعریف افراد معروف از تحلیل مدل کسب و کار استارت آپی نگاهی کنیم، شاید بتوان گفت معروف‌ترین تعریف را الکساندر استروالدر ارائه کرده است. بر طبق گفته‌های استروالدر می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که مدل کسب‌وکار ابزاری مفهومی است که از عنصرها و ارتباطات مختلفی تشکیل شده است. این مدل می‌تواند منطق یک کسب‌وکار خاص را برای درآمدزایی نشان دهد. یک مدل جامع از کسب‌وکار می‌تواند تمام قسمت‌های یک شغل را از ایده پردازی تا به عمل درآوردن و حتی ادامه‌ی چرخه نگه‌داشتن مشتریان شامل شود.
طبق این تعریف، هر کسب‌وکاری باید در ابتدا مدل کسب‌وکار درست را برای خود پایه‌ریزی کند تا ریسک شکست را به حداقل رسانده و از منابع و امکانات موردنیاز برای موفقیت ایده آگاه شود. ترسیم یک مدل کسب‌وکار مناسب می‌توان از شکست یک شرکت جلوگیری کند. یک ایده‌ی خوب و خلاقانه قبل از ورود به بازار باید اصلاح شود و در صورت نیاز در قسمت‌های مختلف آن تغییراتی ایجاد شود تا مطابق با نیازها و علایق مشتریان طراحی شده باشد.

ارزیابی ساختار و تحلیل مدل کسب و کار استارت آپی

مدل‌های مختلفی برای کسب‌وکار بر پایه‌ی نظریات نظریه‌پردازان متفاوت ترسیم می‌شود اما می‌توان گفت که یک مدل کسب‌وکار کامل اجزایی کلی را دارا است که در ادامه توضیحی مختصر درباره‌ی این قسمت‌ها ارائه خواهد شد. بیان این نکته مفید است که بهتر است قبل از شروع طراحی مدل کسب‌وکار مدل‌های تجاری مربوط به رقبای موفق خود را رسم کنید. با این کار می‌توانید شناختی عمیق‌تر از مشتریان به دست بیاورید. همچنین متوجه خواهید شد چه جایگاهی در یک صنعت خاص دارید.

تصمیم‌گیری در مورد شرکا: تحلیل مدل کسب و کار

معمولاً ایده‌های جدید نیاز دارند به یک شرکت یا کسب‌وکار موفق متصل شوند تا کمک‌های موردنظر خود را دریافت کنند. این اتحاد احتمال شکست ایده را کاهش می‌دهد. همچنین تجربه‌ی شریک‌ها در مسیر راه‌اندازی یک کسب‌وکار کمک‌کننده خواهد بود.

 فعالیت‌های اصلی : تحلیل مدل کسب و کار

این قسمت از مدل کسب‌وکار دارای اهمیت زیادی است زیرا ایده‌ی شما در این قسمت پرورانده می‌شود و دقیقه درباره‌ی عملکرد ایده و کاربردی بودن آن به یک نتیجه‌ی عملی خواهید رسید. همچنین تحلیلی مدل کسب‌وکار استارت آپی در قسمت فعالیت‌ها ارزش ایده را مشخص می‌کند، همچنین به شبکه‌سازی، کیفیت محصول و خدمات نیز کمک می‌کند. این بخش بر رابطه‌ی یک کسب‌وکار با مشتریان نیز تأثیر می‌گذارد.

 منابع مهم

درواقع منابع به معنای احتیاجات و الزاماتی است که یک کسب‌وکار برای به اجرا درآوردن ایده‌ی خود به آن نیاز دارد. این منابع طیف وسیعی از نیازها را در برمی‌گیرند. برای مثال منابع فیزیکی، فکری، مالی و انسانی برای پروراندن یک ایده و اجرایی کردن آن موردنیاز هستند. این منابع موردنیاز باید در فرایند تحلیل مدل کسب و کار استارت آپی به‌دقت بررسی شوند و برای تأمین هرکدام از آن‌ها برنامه‌ای در نظر گرفته شود.

گزاره‌های ارزش

گزاره‌ ارزش درواقع به هسته‌ی اصلی برآورده‌کننده‌ی نیاز مشتریان اشاره دارد. تمرکز این بخش بر این است که چه چیزی ایده‌ی بالقوه‌ی ما را از رقبا و شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات مشابه مجزا می‌سازد. درواقع ما باید برتری کلیدی برای کالا یا خدمتی که قصد ارائه‌ی آن را داریم، در نظر بگیریم. این تمایز می‌تواند شامل ارزش قیمتی، طراحی، کیفیت، در دسترس بودن و موارد مشابه شود.

ارتباط با مشتری

مشتریان تصمیم‌گیرندگان نهایی درباره‌ی موفقیت یا عدم موفقیت یک ایده هستند به‌ همین علت در فرایند تحلیل مدل کسب و کار استارت آپی نقش اساسی دارند. تعامل با مشتریان ارزش زیادی دارد زیرا تضمین کننده‌ی موقعیت کسب‌وکار هستند. بنابراین در تحلیل مدل کسب و کار استارت آپی باید مشتریان، نیازها و راه‌های ارتباطی با آن‌ها به‌دقت موردبررسی قرار گیرند.

 کانال‌های ارائه محصول

یک کسب‌وکار موفق به کانال‌های مختلفی جهت ارتباط با مشتریان و مخاطبان نیاز دارد. محصول یا خدمت خاص ارائه‌شده باید به طریقی به دست مشتریان برسد. درواقع مشتریان بالقوه باید از وجود محصول آگاه شوند، بتوانند به‌سادگی آن را خریداری کنند و درباره‌ی رضایتشان از خرید اطلاعات مختلفی کسب شود.

 طبقه‌بندی مخاطبان

یکی از مسائل مربوط به تحلیل مدل کسب و کار طبقه‌بندی مخاطبان است. برای ارائه‌ی خدمات مفید به مشتریان باید آن‌ها را تقسیم‌بندی کنیم و سپس بر اساس نیازهایی که هر گروه از مخاطبان دارند، محصول موردنظر را برایشان طراحی کنیم. این کار باعث افزایش رضایت مشتریان خواهد شد و سود کلی شرکت را افزایش خواهد داد.

ساختار هزینه

در قسمت ساختار هزینه ما برآیند می‌کنیم که برای به‌ سودرسانی یک ایده به چه میزان منابع مالی نیاز داریم و چقدر سرمایه‌گذاری اولیه روی پروژه باید انجام شود.

جریان درآمد

جریان درآمدی یکی دیگر از مواردی است که باید در تحلیل مدل کسب و کار استارت آپی به آن توجه شود. در بخش جریان درآمد نمودار هزینه‌های اولیه، مشتریان اولیه و ثانویه و مقدار فروش تقریبی در نظر گرفته می‌شود تا مشخص شود کسب‌وکار از چه زمانی می‌تواند به سوددهی برسد. معمولاً سود فروش باید به شکلی باشد که هزینه‌های اولیه را تأمین کرده و مقدار مشخصی درآمد را به شکل ماهانه برای شرکت کسب کند.

سخن آخر

به‌طورکلی می‌توان گفت که تحلیل مدل کسب و کار استارت آپی باعث می‌شود یک کسب‌وکار نوپا نسبت به بسیاری از خطرهای احتمالی ایمن شود و با استفاده از این مدل سرنوشت کسب‌وکارها از پیش معلوم می‌شود. بنابراین رسم یک مدل کسب‌وکار مناسب می‌تواند مسیر رشد یک شرکت را کاملاً پیش‌بینی کند و دید واقع‌بینانه‌تری نسبت به چالش‌ها و مزایا در اختیار مدیران بگذارد. اگر به این موضوع علاقمند هستید، مقاله‌ی ” تحلیل مدل کسب‌ و کار: راهی برای ساخت یک استارتاپ شکست‌ناپذیر ” را نیز مطالعه نمایید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.