بدون دیدگاه

جذب سرمایه کسب و کار را باید از چه روش‌‌ها و راه‌هایی انجام داد؟

استارتاپ‌های زیادی هستند که در شروع کار، سرمایه چندانی ندارند و این نبود سرمایه، باعث می‌شود که روند رشد آن‌ها بسیار کند یا متوقف شود. راهکاری که برای این استارتاپ‌ها ارائه می‌شود، جذب سرمایه کسب و کار است. این کار اما دشواری‌های خود را دارد و باید بدانید که پیدا کردن کسی که سرمایه خودش را در اختیار شما قرار بدهد در نگاه اول کار چندان آسانی نیست. البته جذب سرمایه برای کسب و کار، امری غیرممکن نیز نیست و اگر ایده شما نوآورانه باشد و تیمی از افراد ماهر داشته باشید، به راحتی می‌توانید عمل جذب سرمایه را انجام بدهید. ما در این مطلب قصد داریم که روش جذب سرمایه در استارتاپ را برای شما بگوییم. اگر شما نیز قصد دارید که سرمایه‌‎ای جذب کنید، بهتر است که تا پایان این مطلب همراه رتیبا باشید.

جذب سرمایه کسب و کار

امروزه جذب سرمایه‌، یکی از روش‌های معمول برای رشد استارتاپ‌ها است. بسیاری از صاحبان استارتاپ که علاقمند به جذب سرمایه‌ هستند، ساعت‌های زیادی را صرف مطالعه روش‌های جذب سرمایه و توسعه کسب و کار خود می‌کند. برخی از صاحبان باهوش‌تر و باتجربه‌تر، اقدام به جذب سرمایه از چند روش مختلف می‌کنند و در مدت زمانی کوتاه، استارتاپ خود را از چند صد میلیون سرمایه بهره مند می‌کنند.

روش‌های متعددی وجود دارد که می‌توان از آن جذب سرمایه کرد. کشور ما از این نظر فاصله زیادی با کشورهای غربی دارد و میزان سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌ها در ایران به نسبت کشورهای توسعه یافته چندان زیاد نیست. با این حال روش‌هایی که در ادامه گفته خواهد شد، همگی در ایران قابل پیاده سازی هستند. در واقع بخش‌های زیر توصیه‌هایی هستند که می‌توانند شما را در جذب سرمایه کمک کنند.

جذب سرمایه گذاران شخصی

احتمالا اولین کاری که به ذهن هر کسی می‌رسد، این است که از روش‌های مختلف با چند سرمایه‌گذار شخصی ارتباط برقرار کنید. سپس فایل ارائه به سرمایه گذار را تهیه کنید و در جلسات مختلف جذب سرمایه کسب و کار شرکت کنید. سرمایه گذاران شخصی معمولا تضمین‌های خاصی را در قبال پرداخت از شما می‌گیرند. به عنوان مثال شما باید تضمین بدهید که در ازای شکست استارتاپ خود، پول مورد نظر را به طور کامل به سرمایه گذار برگردانید. پیدا کردن سرمایه در این روش، معمولا نسبت به دیگر روش‌ها بیشتر طول خواهد کشید.

شتاب‌د‌هنده‌ها

شتاب‌دهنده‌ها سازمان‌هایی هستند که به استارتاپ‌ها پول و خدمات مختلف ارائه می‌کنند و در ازای آن بخشی از سهام استارتاپ را برمی‌دارند. درصد سهام دریافتی شتاب‌دهنده در این روش جذب سرمایه کسب و کار کم است و این سازمان‌ها بیشتر نوعی تسهیل کننده مسیر هستند. یکی از مزیت‌های این روش نسبت به روش‌های دیگر همان خدماتی است که در کنار پرداخت پول به استارتاپ شما ارائه می‌کنند. این خدمات شامل منتورشیپ می‌شود و بسیاری از فرآیندهایی که صاحبان کسب و کار از آن آگاه نیستند را در اختیار شما قرار می‌دهند. در اکثر شتاب‌دهنده‌ها، جلساتی نیز برای جذب سرمایه‌گذار شخصی برای استارتاپ‌ها برگزار می‌شود.

سرمایه‌گذاران فرشته

سرمایه گذاران خطرپذیر یا فرشته، سرمایه گذارانی هستند که در ابتدایی‌ترین مراحل استارتاپ، خطر سرمایه گذاری روی استارتاپ را می‌پذیرند و مبالغ بالایی به استارتاپ‌ها پرداخت می‌کنند ولی در ازای آن درصد بالایی از سهام استارتاپ را نیز درخواست می‌کنند. به دلیل ریسک بالای این سرمایه‌گذاری، معمولا صندوق‌های بزرگ سرمایه‎‌گذاری فقط آن را انجام می‌دهند و صاحبان استارتاپ با این روش جذب سرمایه کسب و کار با یک گروه از افراد روبرو هستند. این صندوق‌ها معمولا خدمات حمایتی شتاب‌دهنده‌ها را ارائه نمی‌دهند ولی در ضرر و زیان با شما شریک خواهند بود.

استفاده از وام

وام یکی از روش‌هایی است که در آن می‌توانید سرمایه خود را جذب کنید. اگر چه هنوز امکان جذب سرمایه کسب و کار از طریق تسهیلات دولتی برای استارتاپ‌ها به شکل مناسبی وجود ندارد، ولی برخی بانک‌ها و صندوق‌های ویژه اقدام به ارائه طرح‌های جالبی برای صاحبان استارتاپ می‌کنند و وام‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها در این زمینه استفاده کنید.

 یکی از معایب استفاده از وام این است که باید پولی دریافتی را همراه با سود آن به بانک برگردانید ولی نکته مثبتی نیز در این روش جذب سرمایه وجود دارد. این نکته مثبت این است که شما در ازای وام پرداختی، سهام خود را نمی‌فروشید و با موفقیت استارتاپ کماکان این سهام متعلق به شما خواهد بود و سود بلندمدت بیشتری کسب خواهید کرد.

جذب سرمایه کسب و کار

استفاده از تجربیات مشاوران

بسیاری از افرادی که در جلسات جذب سرمایه شرکت می‌کنند، اشتباهاتی مرتکب می‌شوند که از آن‌ها آگاه نیستند. این مسئله باعث می‌شود که صاحبان استارتاپ تصور کنند که استارتاپ آن‌ها ارزش زیادی برای جامعه ایجاد نخواهد کرد. واقعیت این است که چند اشتباه کوچک کافی است که میلیون‌ها تومان سرمایه را از چنگ استارتاپ شما بیرون بیاورد.

 یکی از کارهایی که می‌توانید در زمینه جذب سرمایه کسب و کار انجام دهید، مراجعه به متخصصان و صحبت با آن‌ها است. این مسئله علاوه بر این که باعث می‌شود نقص‌ها و نقاط قوت خود را از بیرون ببینید، باعث می‌شود راه‌های جدیدی پیش روی شما باز شود چرا که برخی از سرمایه‌گذاران با این مشاوران در ارتباط هستند. پیشنهاد می‌کنیم برای این‌کار به متخصصان رتیبا مراجعه کنید تا هم وقت و هم هزینه‌ی خود را به هدر ندهید و بهترین نتیجه را دریافت کنید.

سخن پایانی

در این مطلب از سایت رتیبا، روش‌های مختلف جذب سرمایه را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین به مزایا و معایب آن‌ها اشاره کردیم و دیدیم که برخی از آن‌ها ویژگی‌های جالب و خاصی در اختیار استارتاپ‌ها ارائه می‌دهند. شما باید وضعیت استارتاپ خود را بسنجید و ببینید که کدام روش سرمایه‌گذاری برای استارتاپ شما مناسب است. اگر می‌توانید سهام استارتاپ خود را بفروشید، استفاده از سرمایه‌گذاران فرشته بهتر است.

اگر قصد دارید که تجربیات و راهنمایی‌های یک سازمان بزرگ را در کنار خود داشته باشید، باید با یک شتاب‌دهنده همکاری کنید. اگر هم به کار خود اطمینان دارید و می‌دانید که استارتاپ شما قطعا با موفقیت همراه خواهد بود و فروش سهام در بلندمدت به ضرر شما است، بهتر است که با بانک‌ها همکاری کنید و یا سرمایه‌گذاران شخصی پیدا کنید.

انتخاب هیچکدام از این روش‌ها تضمینی برای موفقیت شما نیست و استارتاپ‌ها زیادی هستند که حتی با جذب سرمایه نیز با مشکلات فراوان روبرو می‌شوند. به بیان بهتر باید گفت که جذب سرمایه به هیچ عنوان به معنای رسیدن به موفقیت در یک استارتاپ نیست و فقط یک گام برای شروع موفقیت است. مسائل بسیار زیاد دیگری نیز در موفقیت استارتاپ تاثیر می‌گذارند.

متخصصان ما در بخش آکادمی رتیبا، مجموعه مقالاتی را در زمینه افزایش سرمایه و سرمایه‌گذاری خطرپذیر آماده کرده‌اند که برای آشنایی با این موضوع و دیدن دیگر مقالات این حوزه می‌توایند به این بخش وارد شوید. برای شروع به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی ” مراحل مختلف افزایش سرمایه در چرخه بلوغ استارتاپ‌ها افزایش سرمایه ” را مطالعه کنید.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

ثبت درخواست ارزگداری