ارزش گذاری شرکت های کوچک تحت تأثیر چه ریسک هایی قرار دهد؟

اگرچه آغاز کسب و کارهایی با طبیعتِ پرریسک، سال‌هاست رواج پیدا کرده، ولی هم‌چنان دانسته‌های ما در مورد ریسک و روش مواجه با آن ناقص است. اولین نظریه پردازی‌ها در مورد ریسک‌های اقتصادی در حوالی دهه 50 میلادی، یعنی حدود 70 سال پیش، انجام شد. از آن زمان تا کنون دیدگاه ما در مورد ریسک تغییرات زیادی داشته است. هر چند هم‌چنان رسیدن به یک قانون عمومی و جهان شمول در مورد امکان ناپذیر به نظر می رسد.
در حقیقت حتی خود تعریف ریسک بسته به کسی که آن را ارزیابی می‌کند، می‌تواند متفاوت باشد. خریداران، فروشنده‌ها، سرمایه‌گذاران و در نهایت مشتری‌ها هر کدام زاویه دیدی متفاوت و به تناسب آن تعریفی متفاوت از ریسک دارند. از همه مهم‌تر اینکه هر کدام از این گروه‌ها، واکنش متفاوتی نسبت به مفهوم ریسک نشان می‌دهند، به این معنی که برخی از آن به شدت دوری کرده و برخی دیگر نسبت به آن حساسیت کمتری دارند.
به هر حال، آن چه مشخص است این است که بیشتر مردم در پذیرش مفهوم کلی ریسک به معنی «عدم قطعیت در آن‌چه در آینده اتفاق می‌افتد»، اتفاق نظر دارند. به این ترتیب می‌توان گفت آینده ذاتاً با مفهوم ریسک پیوند خورده است چرا که ما قادر به پیش بینی آینده نیستیم. عوامل و شرایط بسیار زیادی وضعیت آینده را مشخص می کنند و در نتیجه می توان گفت اتفاقات آینده همیشه درصدی از ریسک و عدم قطعیت را با خود همراه دارد.
در بحث راه اندازی کسب و کار، ریسک را می توان به معنی عدم قطعیت نتیجه سرمایه گذاری یا به طور دقیق تر، عدم قطعیت در بازگشت سرمایه تفسیر کرد که در ادامه بررسی می کنیم.

آیا وجود ریسک به معنی بی ثباتی یک کسب و کار است؟

نتیجه وجود ریسک در شرایط کسب و کار، درآمد و وضعیت اقتصادی نامشخص است. یعنی مشخص نیست چه بخشی از سرمایه‌گذاری انجام شده باز خواهد گشت؟ در این جا باید به تفاوت ریسک و بی ثباتی یا نوسان پذیری (volatility) اشاره کرد چرا که دو مفهوم اگرچه در ظاهر شبیه به یکدیگر هستند، ولی با هم تفاوت های اساسی دارند.
نوسان‌پذیری اقتصادی شرکت به هیچ وجه به معنی وجود ریسک بالا در کسب و کار نیست. اگر در بی ثباتی شما بتوانید جریان مالی یا سود شرکت را تخمین بزنید، قادر خواهید بود بر اساس آن برنامه ریزی کرده و شرکت را برای رویداد‌های آینده آماده کنید.
این در حالی است که ریسک بیشتر مربوط به سرمایه‌گذار و از عدم قطعیت بازگشت سرمایه اش ناشی می‌شود. تفاوت مهم این دو مفهوم آن است که بی ثباتی اقتصادی خودش را در ارزش‌گذاری شرکت نشان می‌دهد در صورتی که ریسک که یک مفهوم و استنباط از شرایط و وضعیت است، به سادگی عینیت پیدا نکرده و نمی‌تواند به صورت دقیق در ارزش‌گذاری محاسبه شود.

نگاه دقیق تر به ریسک کسب و کار

برای آن که بهتر با مفهوم ریسکِ کسب و کار آشنا شویم، بهتر است با عواملی که به افزایش ریسک کمک می کنند نگاهی بیندازیم.
اولین مورد، ریسک اختصاصی آن صنعت است. به طور کلی، بیشتر کسب و کارهایی که در یک صنعت و زمینه مشغول به کارند، نوع مشخصی از ریسک را تجربه می‌کنند. مثلاً این ریسک می‌تواند مربوط به محیط جغرافیایی کسب و کار، تجهیزات مورد استفاده و … باشد. همچنین ریسک ناشی از رشد کلی صنعت هم در همین دسته دیده می‌شود. مثل ریسک ورود به صنعت، انطباق با نیاز روز و نیازمندی‌های تکنولوژی و ابزار و … .
مورد دوم، مربوط به ریسک موجود در خود کسب و کار است که شامل تغییرات در عرضه و تقاضا می‌شود و آن هم نتیجه سوددهی و اندازه شرکت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به طور کلی، شرکت‌های بزرگ‌تر به نسبت شرکت‌های کوچک که سهم کمتری از بازار را در اختیار دارند، ثبات بیشتری را تجربه می‌کنند.
از این‌ها گذشته، برخی از کسب و کارها بر اساس وام پایه‌گذاری می‌شوند که باعث افزایش ریسک می‌شود. در چنین شرایطی، سرمایه‌گذاران مرتباً نگران سود ده بودن شرکت و قیاس درآمد با اقساط وامی که گرفته‌اند، خواهند بود. به طور کلی کسب و کارهایی که بر پایه قرض و وام شکل گرفته باشند ریسک بیشتری برای سهام دارانش بسیار خواهد داشت. علاوه بر اینکه معمولاً برای وام گرفتن به وثیقه نیاز است و همین مسئله، سرمایه‌گذاران را بیش از پیش در معرض ریسک قرار می‌دهد. به همین دلیل است که به طور معمول، این دسته از سرمایه گذاران معمولاً علاقه ای به سرمایه گذاری در شرکت‌هایی با سبک کاری پر خطر و ماجراجویانه، ندارند.

نقدینگی

مسئله نقدینگی همیشه برای سرمایه‌گذاران یک معیار مهم قلمداد می شود. وجود نقدینگی برای سرمایه‌گذار به این معنی خواهد بود که او در هر زمان دلخواه می‌تواند سهم خود را به فروش بگذارد. سرمایه‌گذاری در شرکتی که نقدینگی بالایی نداشته و در نتیجه قدرت نقد کردن سرمایه را از سرمایه‌گذار بگیرد، ریسک بالاتری دارد.
این اصل در زندگی روزانه ما جاری است. مثلاً همان‌طور که می‌دانیم نبود تنوع رنگ در خودروهای سطح متوسط، ناشی از آینده‌نگری ما در مورد فروش سریع و راحت‌تر خودرو در زمان مورد نیاز، است. یعنی به طور کلی مردم به سرمایه‌گذاری روی خودرویی تمایل دارند که به راحتی به پول نقد تبدیل شود. از دیدگاه سرمایه‌گذار هم همین طور است، هر چه تبدیل سرمایه موجود در شرکت به پول نقد ساده‌تر باشد، سرمایه‌گذاری بهتر و کم خطرتر محسوب می‌شود.

ارزش گذاری استارتاپ

آیا برای ریسک یک مفهوم یکپارچه می توان در نظر گرفت؟

همان طور که ابتدای این مقاله هم اشاره کردیم، RISK از دیدگاه هر فرد در شرایط مختلف، متفاوت است. در نتیجه نمی‌توان تعریف یک پارچه از آن ارائه کرد. هر چند با تجزیه مفهوم ریسک به شرایط مختلفی که یک سرمایه‌گذار با آن مواجه می‌شود، می‌توان به درک بهتری از شیوه برخورد و عوامل مؤثر در آن در هر موقعیت رسید.
به عنوان یک قانون کلی می توان ادعا کرد که هر چه ریسک سرمایه گذاری در یک شرکت بالاتر باشد، ارزش آن شرکت کمتر است. هر شرکت می تواند عوامل مؤثر در ریسک مخصوص به خود را داشته باشد. هر چند که معمولاً شرکت‌های فعال در یک زمینه مشخص، مشابه هم هستند و عوامل ریسکِ استاندارد برای آن‌ها در نظر گرفته می شود.

نتیجه گیری

هر چه درک ما از ریسکِ یک شرکت عمیق‌تر باشد و هر چه طبیعت و ذات عواملی که در افزایش یا کاهش ریسک در کسب و کار تأثیر می‌گذارند را بهتر بشناسیم، توانایی بهتری در تخمین ارزش کسب و کار و ارزیابی دقیق تر ریسک خواهیم داشت. با این حال هیچ کسی نمی تواند ادعای عدم نیاز به مهارت و تجربه متخصصین را داشته باشد. متخصصین و کارشناسان با تجربه، سال‌هاست که با این مفاهیم آشنا هستند و عمق اثرگذاری هر یک از عوامل مؤثر در ارزش شرکت‌های مختلف در زمینه‌های متفاوت را دیده‌اند. اگر تمایل به ارزش گذاری کسب و کار خود را دارید، فرم درخواست ارزشگذاری را تکمیل کنید. کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت. بنابراین بهترین استراتژی برای یک کسب و کار آن است که علاوه بر کسب اطلاعات و درک بهتر مفاهیم اولیه و اهمیت هر کدام از عوامل تأثیر گذار، از تیم تخصصی مثل گروه رتیبا کمک بگیرد. رتبیا با ارائه خدمات آنلاین در زمینه مشاوره مالی و ارزش گذاری استارتاپ ها، و همچنین در اختیار داشتن متخصصین مجرب در تجزیه و تحلیل ریسک ، داده‌ها و گزارش‌ها، می تواند در راستای حرکت به سوی اهداف شرکت، کمک کند.

منبع
https://bisvalue.com/risk-affecting-business-value-in-small-companies/

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.