1 دیدگاه

با ریسک های پیش روی استارتاپ ها چقدر آشنا هستید؟ بررسی 6 ریسک اصلی در استارتاپ

آوازه موفقیت استارتاپ‌ها امروزه در تمام جهان به گوش همه رسیده است. بسیاری از افرادی که از حوزه کارآفرینی دور هستند ممکن است تصور کنند که به موفقیت رساندن یک استارتاپ کار چندان دشواری نیست. اما واقعیت این است که ریسک های پیش روی استارتاپ ها آن قدر زیاد هستند که رفع آن‌ها فقط از عهده مدیران باهوش و نابغه برمی‌آید.

ما در این مطلب قصد داریم که ریسک‌های مختلفی که یک استارتاپ در دوره‌های مختلف حیات خود با آن روبرو می‌شود را مورد بررسی قرار دهیم. در صورتی که شما نیز یکی از صاحبان استارتاپ هستید، بهتر است که تا پایان این مطلب از رتیبا همراه ما باشید چرا که بدون شناخت این ریسک‌ها، رفع آن‌ها امکان‌پذیر نیست. پس این مطلب را از دست ندهید.

ریسک های پیش روی استارتاپ ها

از آن جایی که یک استارتاپ با حوزه‌های مختلف کسب و کار و افراد مختلف سروکار دارد، گستردگی ریسک‌هایی که با آن روبرو می‌شود بسیار زیاد است. ما در ادامه برخی از مهم‌ترین ریسک‌هایی که یک استارتاپ با آن‌ها روبرو می‌شود را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ریسک اول: ریسک‌های حقوقی از ریسک های پیش روی استارتاپ ها

ریسک‌های حقوقی یکی از مهم‌ترین ریسک های پیش روی استارتاپ های هستند چرا که هم طیف وسیعی از ریسک‌ها را شامل می‌شود و هم افراد مختلفی در آن درگیر هستند. به عنوان مثال ریسک‌های مربوط به تقسیم بندی سهام، ثبت قراردادها بین کارکنان و ریسک‌های مربوط به بیمه فقط بخشی از این ریسک‌ها هستند. یک استارتاپ ممکن است گاهی در مواجهه با یک ریسک حقوقی، با نهادهای بزرگی مانند دولت دچار مشکلات حقوقی شود. حتی ثبت ایده و برند نیز ممکن است یک استارتاپ را دچار مشکلات حقوقی کند.
برای حل این نوع ریسک‎‌، باید یا کارشناس حقوقی در استارتاپ خود استخدام کنید یا فعالیت‌های حقوقی خود را به شرکت‌های حقوقی برون سپاری کنید. کارشناس حقوقی که با استارتاپ شما همکاری می‌کند، باید به صورت مکرر فرآیند ارزیابی حقوقی استارتاپ را انجام دهد تا از به وجود ریسک های حقوقی جلوگیری کند.

ریسک دوم: ریسک‌های مالی

ریسک‌های مالی طیف گسترده‌ای از ریسک‌ها را شامل می‌شود که همگی آن‌ها در یک نقطه مشترک هستند و آن مسائل مالی است. کارشناسان ریسک های مالی خطرناک ترین مورد از ریسک های پیش روی استارتاپ ها می‌دانند چرا که مواجه با رخ دادن هر کدام از آن‌ها، استارتاپ تا آستانه تعطیلی می‌رود.
اتمام بودجه و در دسترس نبودن پول برای پرداخت به کارکنان یا تولید محصول، بحرانی‌ترین مشکلی است که یک استارتاپ می‌تواند با آن روبرو شود. تحلیلگران مالی باید بتوانند که به خوبی این ریسک‌های مالی را پیش از رخ دادن شناسایی کنند چرا که بعد از رخ دادن این ریسک، حل آن بسیار دشوار است و شانس یک استارتاپ برای ادامه فعالیت از بین می‌رود.

ریسک های پیش روی استارتاپ ها

ریسک سوم: ریسک‌های مدیریتی

از آن جایی که رهبران و صاحبان استارتاپ، مغز متفکر این شرکت‌های نوپا برای پیشرفت در بازار هستند، هر استارتاپی که با یک رهبر و مدیر ضعف کار خود را پیش ببرد، بدون شک با مشکلات جدی مواجه خواهد شد. مدیران استارتاپ‌ها باید از مهارت‌های مدیریت انسانی سازمان، توسعه، شناخت بازار و مسائل این چنینی آگاه باشند و بتوانند به خوبی از آگاهی خود استفاده کنند. ریسک های مدیریتی شاید در نگاه اول برای مدیران بین همه ریسک های پیش روی استارتاپ ها کمترین اهمیت را داشته باشد ولی واقعیت است که در برخی موارد اهمیت آن از تمامی ریسک‌ها بیشتر است.

ریسک چهارم: ریسک‌های توسعه

از آن جایی که استارتاپ‌ها باید در یک زمان بندی بخصوص محصول خود را ارائه دهند یا خدمتی را فراهم کنند، عدم پایبندی به این زمان بندی موجب به وجود آمدن ریسک‌های توسعه می‌شود. ریسک‌های توسعه مجموعه ریسک های پیش روی استارتاپ ها هستند که در آن روند توسعه محصول و خدمت یک استارتاپ مختل می‌شود. مدیران باید پیش از رخ دادن ین مشکل، آن را پیش بینی و رفع کنند چرا که ایجاد ریسک‌های توسعه روی بخش‌های مختلف دیگر استارتاپ نیز اثر منفی خواهد گذاشت و ریسک‌های دیگری را به وجود خواهد آورد و برنامه ریزی‌های استارتاپ را به طور کامل مختل خواهد کرد.

ریسک پنجم: ریسک‌های طراحی

این نوع ریسک به مجموعه ریسک های پیش روی استارتاپ ها در حوزه طراحی گفته می‌شود. در بسیاری از استارتاپ‌ها، پس از اتمام مرحله تولید مشاهده می‌شود که محصول به طور قابل توجهی به چیزی که مد نظر طراحان بوده است فاصله دارد. این مسئله ناشی از ریسک های طراحی است. این ریسک‌ها دلایل مختلفی دارند. به عنوان مثال خطاهای تیم توسعه محصول یا نداشتن تجربه توسعه دهندگان یکی از اصلی‌ترین دلایل رخ دادن ریسک‌های طراحی است. مسئولان فنی استارتاپ‌ها وظیفه دارند که این نوع ریسک‌ها را پیش از رخ دادن مشخص و رفع کنند. طراحی و توسعه مجدد برخی محصولات آن قدر طول می‌کشد که تکرار آن ضربه قابل توجهی از لحاظ مالی و برنامه ریزی به استارتاپ وارد می‌کند.

ریسک ششم: ریسک‌های قابلیت از ریسک های پیش روی استارتاپ ها

این ریسک های پیش روی استارتاپ ها ریسک‌هایی هستند که در آن استارتاپ قادر نیست که استارتاپ قابلیت‌های خود را می‌داند ولی بنا به دلایل نامعلومی قادر نیست از آن‌ها استفاده کند. این نوع ریسک نیز اثر منفی بسیار زیادی روی برنامه ریزی‌های استارتاپ می‌گذارد و شاید در نگاه اول بی اهمیت به نظر برسد ولی می‌تواند زمینه‌ساز رخ دادن ریسک‌های طراحی و توسعه، ریسک‌های مالی و حتی ریسک‌های مدیریتی بشود. بهتر است که این ریسک را نیز جدی بگیرید و پیش از شروع فرآیندهای مربوط به توسعه محصول، این ریسک‌ها را به خوبی شناسایی و رفع کنید.

سخن پایانی

در این مطلب با ریسک های پیش روی استارتاپ ها آشنا شدیم و دیدیم که چه حوزه‌های گسترده‌ای را در بر می‌گیرند. همچنین دیدیم که در مواجهه با این ریسک‌ها چه فرآیند و استراتژی باید اتخاذ کرد تا از آسیب دیدن استارتاپ در مواجهه با این ریسک‌ها جلوگیری کرد.
اگر شما نیز یکی از صاحبان کسب و کار هستید و یا قصد دارید که یک استارتاپ را به زودی راه اندازی کنید، باید ریسک های پیش روی استارتاپ‌ها را جدی بگیرید و سعی نکنید آن‌ها را با نادیده گرفتن به مرحله حاد برسانید. هر کدام از این ریسک‌ها قادر است که استارتاپ شما را به راحتی به مرحله تعطیلی بکشاند. اگر به مطالعه در زمینه‌ی ریسک در استارتاپ‌ها علاقمند هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم، مقاله‌ی تحلیل ریسک در استارتاپ‌ها را در برنامه‌ی مطالعه‌ای خود قرار دهید.

مقالات مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

ثبت درخواست ارزگداری