بدون دیدگاه

بررسی شاخص کلیدی عملکرد میانگین درآمد به ازای هر مشتری در استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا

شاخص کلیدی عملکرد میانگین درآمد به ازای هر مشتری

شاخص‌های کلیدی عملکرد، معیاری قابل سنجش است که دانستن، اندازه گیری و تحلیل صحیح آن نشان می‌دهد که یک کسب و کار تا چه میزان در رسیدن به اهداف استراتژیک خود موفق بوده است. یکی از اقدامات مهم در فرآیند جذب سرمایه توسط استارتاپ، تعیین، محاسبه و رصد شاخص‌های کلیدی عملکرد متناسب با حوزه و مرحله رشد استارتاپ می‌باشد. علاوه بر استارتاپ‌ها، سرمایه گذاران نیز پس از ارزشگذاری استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا، شاخص های کلیدی عملکرد را تعیین و از طریق آنها در طول مدت سرمایه گذاری، روند رشد و موفقیت استارتاپ ها را رصد می کنند. البته تنها محاسبه شاخص‌های کلیدی عملکرد در بررسی وضعیت استارتاپ کافی نیست، بلکه از طریق تحلیل شاخص‌های کلیدی عملکرد در بازه‌های زمانی مشخص است که می توان وضعیت دقیق استارتاپ را بررسی و اقدامات لازم در جهت بهبود و رشد آن را فراهم کرد. ما در این مقاله به بررسی شاخص کلیدی عملکرد میانگین درآمد به ازای هر مشتری پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

شاخص کلیدی عملکرد میانگین درآمد به ازای هر مشتری Average Revenue Per User (ARPU)  چیست و چگونه محاسبه می شود؟

یکی از مهم‌ترین شاخص‌های کلیدی عملکرد که می‌بایست در هر استارتاپی محاسبه و رصد شود،  Average Revenue Per User ، میانگین درآمد به ازای هر مشتری که به اختصار به آن ARPU گفته می‌شود، می‌باشد. شاخص کلیدی عملکرد میانگین درآمد به ازای هر مشتری یکی از مهم‌ترین و متداول‌ترین شاخص‌های کلیدی عملکردی است که در اغلب کسب و کارها کاربرد دارد. این شاخص نشان دهنده میزان درآمدی است که مشتری در بازه زمانی مشخص برای استارتاپ ایجاد می‌کند. میانگین درآمد به ازای هر مشتری همان‌طور که از رابطه زیر مشخص است، از تقسیم مجموع درآمد به تعداد کاربران در بازه زمانی مشخص محاسبه می‌شود.

تعداد مشتریان/ مجموع درآمد = میانگین درآمد به ازای هر مشتری

بازه زمانی مورد استفاده برای این شاخص بستگی به ماهیت آن کسب و کار دارد. متداول‌ترین دوره زمانی برای محاسبه میانگین درآمد به ازای هر مشتری، ماهانه است. به عنوان مثال کسب و کاری که اشتراک ماهانه می‌فروشد، احتمالا از بازه ماهانه برای محاسبه شاخص ARPU استفاده می‌کند. اما اگر کسب و کاری به صورت اشتراک نباشد، باید توجه شود که کاربر هر چند وقت یکبار از خدمات آن کسب و کار استفاده می‌کند. به عنوان مثال اگر استارتاپی موفق به ایجاد درآمد 4000 دلاری در ماه گذشته شده باشد و همچنین تعداد کاربران آن در ماه گذشته 4000 نفر باشد، شاخص کلیدی عملکرد میانگین درآمد به ازای هر کاربر در آن استارتاپ 0.05 دلار خواهد بود.

برای محاسبه درآمد کل در فرمول میانگین درآمد به ازای هر مشتری، اگر محصول کسب و کار کالا باشد، قیمت آن و اگر خدمات باشد حق اشتراک آن لحاظ می‌گردد. همچینین برای تعریف دقیق و صحیح کاربر، به ماهیت کسب و کار توجه می‌شود، به عنوان مثال برای کسب و کارهای اشتراکی مانند Spotify و یا Netflix، معمولا کاربر به عنوان شخصی که درآن ماه اشتراک داشته تعریف می‌شود. یا برای یک فروشگاه تجارت الکترونیک مانند Amazon ، کاربر کسی است که در آن دوره زمانی خریدی انجام داده است. همینطور برای سایت‌های مبتنی بر آگهی (عدم اشتراک) مثل بیشتر منابع خبری، بازدید کنندگان آن سایت به عنوان کاربر در نظر گرفته می‌شوند.

شاخص‌کلیدی‌عملکرد‌میانگین‌درآمد به ازای هر مشتری یک شاخص مهم برای رشد حاشیه سود استارتاپ است. در بسیاری از کسب و کارها تلاش در جهت افزایش این شاخص کلیدی عملکرد، سودآوری بیشتری در مقایسه با کسب مشتریان جدید دارد.

شاخص کلیدی عملکرد میانگین درآمد به ازای هر مشتری

تحلیل ARPU چیست؟

در تحلیل وضعیت استارتاپ‌ها شاخص کلیدی ARPU به همراه شاخص‌های کلیدی عملکرد دیگری مانند هزینه جذب به ازای هر مشتری و ارزش طول عمر مشتری بررسی می‌گردد. محاسبه شاخص‌های هزینه جذب مشتری و ارزش طول عمر مشتری در کنار میانگین درآمد به ازای هر مشتری امکان مقایسه میزان سودآوری مشتریان را فراهم می‌نماید. علاوه بر این در کسب و کارهایی که دارای چندین منبع درآمدی از سوی مشتریان خود هستند، می‌توان با محاسبه شاخص کلیدی عملکرد میانگین درآمد به ازای هر مشتری پی برد در کدام بخش‌های کسب و کار تمرکز بیشتری داشت تا در نهایت با افزایش مشتری منجر به کسب درآمد بیشتر گردد.

این شاخص در دسته بندی شاخص‌های مالی قرار می‌گیرد و در محاسبات و پیش بینی‌های مالی استارتاپ نیز کاربرد دارد، به همین دلیل میانگین درآمد به ازای هر مشتری یکی از شاخص‌های مورد علاقه برای سرمایه گذاران نیز محسوب می‌شود. اما از آنجایی که این شاخص میزان درآمد زایی توسط مشتریان را محاسبه می کند، بایستی مدتی از شروع فعالیت استارتاپ گذشته باشد تا منجر به ایجاد درآمد گردد.

باید توجه داشت که انتخاب شاخص‌های کلیدی عملکرد برای یک کسب و کار، تحت تاثیر میزان بلوغ کسب و کار، بازاری که در آن مشغول فعالیت است، وضعیت فضای رقابتی و بسیاری موارد دیگر بوده که این مساله مستلزم داشتن دانش و تجربه کافی می‌باشد. کارشناسان رتیبا این آمادگی را دارند که با ارزیابی دقیق مدل کسب و کار استارتاپ شما، شاخص‌های کلیدی عملکرد بهینه را انتخاب کرده و عملکرد کسب و کار شما را تحلیل نمایند. کافی است اطلاعات خود را در فرم درخواست ارزیابی ثبت نموده و منتظر تماس کارشناسان رتیبا باشید.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

ثبت درخواست ارزگداری