بدون دیدگاه

شاخص کلیدی عملکرد نرخ تبدیل در استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا

شاخص کلیدی عملکرد نرخ تبدیل

یکی از اهداف اصلی کسب و کارهای اینترنتی کسب درآمد از اینترنت است. کسب وکارهای موفق این حوزه، فروش بالایی از این طریق کسب می‌کنند.  چگونه می توان میزان موفقیت و یا عدم موفقیت درآمد زایی اینترنتی کسب و کارها را اندازه‌گیری کرد؟ یکی از مهم‌ترین شاخص‌های کلیدی عملکرد مرتبط، شاخص کلیدی عملکرد نرخ تبدیل می‌باشد. ما در این مقاله به طور اختصاصی از نرخ تبدیل گفته‌ایم، اگر شما به علاقمند به موضوع شاخص‌های کلیدی عملکرد هستید مطالعه‌ی مقاله ” شاخص‌کلیدی عملکرد در سرمایه‌گذاری خطرپذیر” را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

شاخص کلیدی عملکرد نرخ تبدیل و یا Conversion Rate چیست و چگونه محاسبه می شود؟

اگرچه شاخص‌کلیدی عملکرد نرخ تبدیل ، یکی از مهم ترین شاخص‌های کلیدی عملکرد مرتبط با کاربر است، اما در ارزیابی تیم بازاریابی نیز از شاخص نرخ تبدیل استفاده می‌شود و نشان می‌دهد یک کسب و کار تا چه میزان در رسیدن به اهداف خود در خصوص کاربر موفق بوده است. قبل از اینکه رابطه شاخص کلیدی عملکرد نرخ تبدیل را بررسی کنیم، لازم است مفهوم واضحی از واژه ” تبدیل” تعریف شود. اگرچه اغلب کسب و کارهای اینترنتی به دنبال افزایش هر چه بیشتر فروش و درآمدزایی هستند، اما ممکن است در این میان برخی اهداف دیگر مانند: ثبت نام در سایت، دانلود، کلیک بر روی لینک خاصی و … مطرح باشد. بنابراین ممکن است با توجه به ماهیت و اهداف کسب وکارها تعاریف متفاوتی از تبدیل بیان شود و در محاسبه شاخص کلیدی عملکرد نرخ تبدیل، اقدام خاصی به عنوان مبنای تبدیل در نظر گفته شود. با توجه به توضیحات بالا، رابطه شاخص‌کلیدی عملکرد نرخ تبدیل به صورت زیر بیان می شود.

100*(تعدادکل بازدید کنندگان / تعداد بازدید کنندگانی که اقدام خاصی را انجام داده اند)= شاخص کلیدی عملکرد نرخ تبدیل

به عنوان مثال فرض کنید فروشگاهی اینترنتی در روز قبل 200 بازدید داشته است، از این تعداد بازدید، 50 نفر به درگاه پرداخت خرید محصول وصل شده‌اند، بنابراین شاخص‌کلیدی عملکرد نرخ تبدیل در این وبسایت 25 درصد می‌باشد. معمولا وبسایت و اپلیکیشن‌های مختلف، چندین هدف در نظر می‌گیرند که مطابق با آن‌ها نرخ تبدیل‌های متفاوتی را برای هر کدام محسابه می‌کنند.

محاسبه و رصد شاخص‌کلیدی عملکرد نرخ تبدیل این امکان را فراهم می‌کند که کسب و کارها بتوانند عملکرد سایت و میزان دستیابی به اهداف خود را اندازه گیری و بررسی کنند و اقدامات لازم جهت بهبود بخش‌های مورد نیاز را انجام دهند.
همانطور که بیان شد، شاخص‌کلیدی عملکرد نرخ تبدیل به زبان ساده یعنی وقتی کاربر وارد وبسایت شما می‌شود، دقیقا همان اقدامی را انجام دهد که هدف شماست. در بسیاری از موارد ممکن است این اتفاق رخ ندهد و یا نرخ رخ دادن این اتفاق مطلوب نباشد، بنابراین کسب و کارها بایستی برخی اقدامات در جهت بهبود شاخص کلیدی عملکرد نرخ تبدیل انجام دهند، به فرآیند بهبود شاخص‌کلیدی عملکرد نرخ تبدیل ، بهینه سازی نرخ تبدیل (Conversion Rate Optimization) می گویند. بهینه سازی یک فرآیند سیستماتیک و با هدف افزایش بازدید سایت انجام می‌شود و شامل مراحل مختلفی است. در ادامه به طور کلی چندین روش برای افزایش شاخص‌کلیدی عملکرد نرخ تبدیل پیشنهاد می‌گردد.
1) ارسال ایمیل و پیامک به کاربران
2) طراحی مناسب سایت
3) استفاه از عکس‌ها و ویدیوهای مناسب و با کیفیت بالا
4) به اشتراک گذاشتن نظرات کاربران در وبسایت
5) تولید محتوای آموزشی (ویدیویی)
6) استفاده از بنرهای آنلاین در سایت‌هایی که احتمال حضور مشتری وجود دارد
7) پشتیبانی 24 ساعته

شاخص کلیدی عملکرد نرخ تبدیل

 در شاخص کلیدی عملکرد نرخ تبدیل ، نرخ تبدیل خوب چه عددی است؟

مطابق با تحقیقات جهانی، در صنایع مختلف، متوسط شاخص‌کلیدی عملکرد نرخ تبدیل عددی بین 2 تا 5 درصد می باشد، این در حالی است که 25 درصد اول کسب وکارهای موفق، دارای نرخ تبدیل بالاتر از 5 درصد و 10 درصد اول آن‌ها دارای نرخ تبدیل بالاتر از 11 هستند.

شاخص های کلیدی عملکرد مرتبط با شاخص نرخ تبدیل چیست؟

اگرچه شاخص‌کلیدی‌عملکرد، نرخ تبدیل نشان دهنده میزان موفقیت کسب و کار در تحقق اهداف تعریف شده می باشد، اما از آنجایی که ممکن است اهداف متفاوتی برای کسب و کار تعریف گردد، اغلب به همراه شاخص‌های کلیدی عملکرد دیگری مانند: میانگین زمان صرف شده در وبسایت، دفعات بازدید از وب‌سایت، نرخ پرش و .. محاسبه می‌گردد تا بتوان به تحلیل و بررسی دقیق‌تر و مطمئن‌تری از کسب و کار دست پیدا کرد.
باید توجه داشت که انتخاب شاخص های کلیدی عملکرد برای یک کسب و کار، تحت تاثیر میزان بلوغ کسب و کار، بازاری که در آن مشغول فعالیت است، وضعیت فضای رقابتی و بسیاری موارد دیگر بوده که این مساله مستلزم داشتن دانش و تجربه کافی می‌باشد. کارشناسان رتیبا این آمادگی را دارند که با ارزیابی دقیق مدل کسب و کار استارتاپ شما، شاخص های کلیدی عملکرد بهینه را انتخاب کرده و عملکرد کسب و کار شما را تحلیل نمایند. کافی است اطلاعات خود را در فرم درخواست ارزیابی ثبت نموده و منتظر تماس کارشناسان رتیبا باشید.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

ثبت درخواست ارزگداری