بدون دیدگاه

شاخص های کلیدی عملکرد نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) و زمان بقا در استارتاپ‌ها

شاخص های کلیدی عملکرد نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی)

استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپا از طریق تعیین و اندازه‌گیری شاخص‌های کلیدی عملکرد می‌توانند مسیر رشد و توسعه خود را بررسی و راهکارهای متناسب با آن را اتخاذ نمایند. یکی از مهم‌ترین شاخص‌های کلیدی عملکرد استارتاپ‌ها در اوایل شروع فعالیت، شاخص کلیدی عملکرد نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) است. نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) به میزان هزینه ای که استارتاپ به صورت ماهانه انجام می‌دهد، گفته می‌شود و  یکی از شاخص‌های کلیدی عملکرد مهم برای صاحبان کسب‌وکار و سرمایه‌گذار محسوب می‌گردد. شاخص کلیدی عملکرد نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) که نشان دهنده جریان نقدی منفی استارتاپ است در دسته شاخص‌ کلیدی عملکرد مالی قرار می گیرد.

شاخص کلیدی عملکرد نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) یا همان Burn Rate  چیست و چگونه محاسبه می شود؟

همانطور که گفته شد شاخص‌کلیدی عملکرد نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی)، نشان دهنده هزینه‌های انجام شده توسط استارتاپ می‌باشد که معمولا به صورت ماهانه در نظر گرفته می‌شود. شاخص کلیدی عملکرد نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) به دو صورت نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) خالص و نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) ناخالص محاسبه می‌شود که سرمایه‌گذاران به طور معمول نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) خالص را به عنوان شاخص پتانسیل رشد استارتاپ‌ها بررسی می کنند. در ادامه نحوه محاسبه شاخص کلیدی عملکرد نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) توضیح داده شده است.

مجموع هزینه های انجام شده در ماه  =  نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) ناخالص ماهیانه

 درآمد ماهیانه – مجموع هزینه های انجام شده ماهیانه = نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) خالص ماهیانه

به عنوان مثال، اگر استارتاپی صرفنظر از درآمد، ماهیانه 5 هزار دلار هزینه اجاره، 10 هزار دلار هزینه سرور و 15 هزار دلار هزینه حقوق و دستمزد داشته باشد، نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) ناخالص آن 30 هزار دلار خواهد بود. اما اگر همین استارتاپ به درآمد زایی ماهیانه 20هزار دلار رسیده باشد، نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) خالص آن 10 هزار دلار خواهد بود، به بیان ساده‌تر این استارتاپ در آن ماه 10 هزار دلار بیشتر از درآمد خود هزینه کرده است. بنابراین در محاسبه شاخص‌کلیدی عملکرد نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) ناخالص صرف نظر از درآمد تنها هزینه‌های ماهیانه در نظر گرفته می شود ولی در شاخص‌کلیدی عملکرد نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) خالص میزان درآمد را نیز در آن محاسبه می‌کنند.

شاخص‌کلیدی عملکرد نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) به صاحبان استارتاپ‌‌ها کمک می کند تا بتوانند تخمینی از سرمایه مورد نیاز خود در آینده داشته باشند. علاوه بر این سرمایه‌گذاران با بررسی نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) استارتاپ‌ها می‌توانند پتانسیل رشد استارتاپ و زمان بعدی تزریق سرمایه را پیش‌بینی کنند.

دقت کنید که نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) نیز مانند سایر شاخص‌های کلیدی‌عملکرد با توجه به مدل کسب و کار، مرحله بلوغ و صنعت فعالیت آن، برای استارتاپ‌های مختلف، متفاوت خواهد بود.

شاخص های کلیدی عملکرد نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی)

شاخص کلیدی عملکرد مرتبط با نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) چیست؟

اگرچه شاخص‌کلیدی عملکرد نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) به تنهایی می‌تواند یکی از بهترین شاخص‌های مالی برای استارتاپ‌های مراحل اولیه قرار گیرد، اما معمولا در کنار نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) از شاخص کلیدی عملکرد دیگری به نام زمان بقا یا Runway استفاده می‌کنند.

به زبان ساده شاخص‌کلیدی عملکرد Runway  مدت زمانی است که استارتاپ تا اتمام پول نقد خود و با در نظر گرفتن هزینه‌ها و درآمدهای فعلی در اختیار دارد. طبق رابطه زیر به دست می آید:

نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) ماهیانه / میزان پول نقد = شاخص Runway

 برای محاسبه زمان بقای استارتاپ در ابتدا بایستی نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) آن محاسبه شود. فرض کنید استارتاپی در ابتدا و انتهای سه ماهه سوم سال، به ترتیب 30 و 15 هزار دلار دارد، بنابراین این استارتاپ در طی سه ماه 15 هزار دلار هزینه کرده است، و نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) ماهیانه آن 5 هزار دلار می‌باشد. از تقسیم موجودی نقدی فعلی استارتاپ یعنی 15 هزار دلار بر نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) ماهیانه آن یعنی 5 هزار دلار، پیش بینی می‌شود که این استارتاپ تنها 3 ماه تا اتمام پول نقد خود فرصت دارد.

به طور کلی شاخص‌کلیدی عملکرد Runway به استارتاپ‌ها کمک می‌کند که تا قبل از اتمام پول نقد خود برنامه‌ریزی‌های لازم جهت جذب سرمایه و افزایش درآمد را انجام دهند. طبق تحقیقات جهانی دومین دلیل متداول عدم موفقیت استارتاپ‌ها، اتمام منابع مالی آن‌هاست، بنابراین آن‌ها می‌بایست شاخص‌کلیدی عملکرد نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) خود را تا حد ممکن پایین نگه دارند تا مدت زمان بیشتری تا اتمام منابع مالی خود در اختیار داشته باشند، آن‌ها می‌توانند از طریق برون‌سپاری، استخدام کارآموز و پیش‌گیری از هزینه‌های اضافی نرخ سوختن سرمایه (نرخ پول سوزی) خود را کاهش دهند. علاوه براین، از آنجایی که فرآیند جذب سرمایه فرآیندی زمان‌بر است، استارتاپ‌ها می توانند با تمرکز دقیق بر این شاخص‌کلیدی عملکرد، ریسک شکست ناشی از عدم تامین مالی را کاهش دهند.

زمان بقا برای مراحل مختلف استارتاپ‌ها چقدر است؟

طبق آمارهای جهانی عدد معمول شاخص‌کلیدی عملکرد زمان بقا برای استارتاپ‌های مرحله بذری 18 ماه می‌باشد، در واقع استارتاپ‌ها می بایست طی 12 الی 15 ماه با تمرکز بر کسب‌و‌کار خود آن را به نقطه‌ی قابل قبول برسانند و بعد از آن 3 الی 6 ماه فرصت دارند تا فرآیندهای جذب سرمایه را طی کنند.

باید توجه داشت که انتخاب شاخص‌های کلیدی عملکرد برای یک کسب و کار، تحت تاثیر میزان بلوغ کسب‌و‌کار، بازاری که در آن مشغول فعالیت است، وضعیت فضای رقابتی و بسیاری موارد دیگر بوده که این مساله مستلزم داشتن دانش و تجربه کافی می‌باشد. کارشناسان رتیبا این آمادگی را دارند که با ارزیابی دقیق مدل کسب و کار استارتاپ شما، شاخص‌های کلیدی عملکرد بهینه را انتخاب کرده و عملکرد کسب و کار شما را تحلیل نمایند. کافی است اطلاعات خود را در فرم درخواست ارزیابی ثبت نموده و منتظر تماس کارشناسان رتیبا باشید. اگر به موضوع شاخص کلیدی عملکرد علاقمند هستید، مقاله‌ی ” شاخص های کلیدی عملکرد در سرمایه‌گذاری خطرپذیر ” به تفصیل از این موضوع سخت گفته است.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

ثبت درخواست ارزگداری