بدون دیدگاه

مدیریت ریسک در کسب و کار و اهمیت آن برای استارتاپ‌ها

مدیریت ریسک در کسب و کار

هر کسب و کاری، جدای از نحوه کسب درآمد و تزریق پول، اندازه آن و هر مسئله‌ی دیگری، همیشه با ریسک‌هایی روبه‌رو است. نداشتن استراتژی برای پیاده‌سازی این ریسک‌ها باعث می‌شود که استارتاپ به وضعیت خطرناکی بیفتد. مدیریت ریسک در کسب و کار راه کاری است که باعث می‌شود این ریسک‌ها به استارتاپ آسیب نزنند.

در این مطلب قصد داریم که به روش‌های مدیریت ریسک در کسب و کارهای اشاره کنیم. در صورتی که شما نیز یکی از صاحبان کسب و کارها هستید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید چرا که قصد داریم به طور کامل نگاهی به این نوع مدیریت ریسک بیاندازیم. پس از پایان این مطلب می‌توانید مطالعات خود را در این زمینه ادامه دهید.
مدیریت ریسک چیست
مدیریت ریسک به فرآیند شناسایی، رسیدگی و مدیریت ریسک‌هایی گفته می‌شود که کسب و کار با آن روبرو است. به بیان دیگر مدیریت ریسک در کسب و کار ترکیبی از علم و هنر تفکر است که با آن می‌توان ریسک‌ها را به طرز قابل توجهی کاهش داد. تفاوتی ندارد که اندازه کسب و کار، حوزه کاری آن و یا هدفش چه باشد. همیشه ریسک‌هایی وجود دارد که کسب و کارها با آن روبرو هستند.
ریسک‌ها انواع مختلفی هستند و به دلایل مختلف ایجاد می‌شوند. به عنوان مثال اشتباهات استراتژیک، بدشانسی‌ها یا خطاهای مالی، مشکلات قانونی، اشتباهات تکنیکی و عملیاتی، بلایای طبیعی همگی می‌توانند بخشی از ریسک‌هایی باشند که استارتاپ ها با آن‌ها روبرو می‌شوند.

نکاتی کلیدی در مدیریت ریسک در کسب و کار

از بین بردن ریسک‌های استارتاپ به طور کامل، امری غیرممکن است اما مهم است که تیم مدیریت استارتاپ بداند که چه مسائلی روند کار استارتاپ را مختل می‌کنند. اگر چه تیم مدیریت استارتاپ در در درجه اول وظیفه مدیریت ریسک در کسب و کار را به عهده دارد، اما برخی سازمان‌ها اقدام به استخدام متخصصانی برای مدیریت ریسک می‌کنند. این مسئله بیشتر در استارتاپ‌هایی رخ می‌دهد که از نظر سرمایه و ابعاد بسیار بزرگ هستند. در ادامه ما به برخی از نکات مهم و کلیدی درباره رایج‌ترین ریسک‌ها می‌پردازیم و راه‌حل‌هایی برای مدیریت آن ارائه می‌دهیم.

بیزینس پلن

بسیاری از سرمایه گذاران به بیزینس پلن توجه ویژه می‌کنند. صاحبان استارتاپ‌ها معمولا وقت زیادی را صرف نوشتن بیزینس پلن یا طرح کسب و کار خود می‌کنند. علاوه بر این که عدم وجود بیزینس پلن در یک استارتاپ یک ریسک محسوب می‌شود، بلکه هنگام نوشتن بیزینس پلن باید ریسک‌های پیش رو را لحاظ کنید. با انجام این گام، مدیریت ریسک در کسب و کار در آینده ساده‌تر انجام می‌شود.

پیش‌بینی‌های مالی

اگر کسب و کار شما یک سازمان حامی نداشته باشد که به شما بودجه‌های مختلف اختصاص دهد و یا به شما تزریق پول کند، احتمالا باید حواس خود را به خوبی به منابع محدود مالی استارتاپ خود جمع کنید. استارتاپ‌هایی که به این مسئله توجهی نمی‌کنند، با ریسک‌های مالی مواجه می‌شوند و فرآیند مدیریت ریسک برای آن‌ها بسیار دشوار خواهد بود.

استفاده از تحلیل سوات در مدیریت ریسک در کسب و کار

تحلیل سوات یکی از تحلیل‌هایی است که برای مدیریت ریسک در کسب و کار انجام می‌شود. این تحلیل با تشخیص نقاط ضعف و قوت یک استارتاپ را تعیین کرده و بسیاری از نقاط تاریک فعالیت یک استارتاپ را مشخص می‌کند. تحلیل اسوات یک تحلیل چند مرحله‌ای است که آن را می‌توانید در بازه‌های زمانی مختلف اجرا کنید.

تعریف و چهارچوب بندی محصول

بسیاری از استارتاپ‌هایی که در حوزه کامپیوتر فعالیت می‌کنند و نوآوری‌هایی ارائه می‌کنند، از درک کامل محصول خود و چهارچوب خدمات آن به خوبی آگاه نیستند. این مسئله باعث می‌شود که استارتاپ دچار ریسک‌های خطرناکی شود که با بازار و مشتری در ارتباط است. در واقع ریشه بسیاری از ریسک‌های دیگر، در همین مسئله نهفته است. اگر در بیزینس پلن خود به خوبی به این مسئله رسیدگی کرده باشید، دیگر نیاز نخواهد که حین اجرای مدیریت ریسک در کسب و کار نگران این بخش باشید.

مدیریت ریسک در کسب و کار

استخدام کارشناسان حرفه‌ای مدیریت ریسک

بهتر است که در هر استارتاپی شخصی وجود داشته باشد که به طور کامل مسئول رسیدگی و مدیریت ریسک باشد. استارتاپ‌هایی که سعی می‌کنند از استخدام چنین اشخاصی اجتباب کنند یا دوستان و اعضای خانواده خود را برای پرداخت پول کمتر وارد استارتاپ کنند، اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اند. شاید در ابتدا اینطور به نظر برسد که آن‌ها از لحاظ مالی سود کرده‌اند اما وقتی یک ریسک به وجود بیاید، باید چند برابر این سود را باید صرف مدیریت ریسک در کسب و کار خود کنند.

تعریف چهارچوب شرکت

بسیاری از ریسک‌هایی که به وجود می‌آید، به این دلیل است که صاحبان کسب و کار تصور می‌کنند که با یک ایده می‌توانند بازار را تسخیر کنند. واقعیت این است که استارتاپ فقط یک ایده نیست. استارتاپ یک شرکت واقعی با موجودیت‌های فیزیکی، نیروی انسانی و سیاست‌ها و اهداف مشخص است. بسیاری از صاحبان کسب و کار به محض یافتن یک ایده سعی می‌کنند که سریعا آن را پیاده سازی کنند. این مسئله باعث می‌شود که بسیاری از ملاحظات و نکاتی که یک باید در تاسیس یک شرکت اجرا شود، نادیده گرفته شود. همین مسئله مدیریت ریسک در کسب و کار را دشوارتر می‌کند چرا که پیشگیری از رخ دادن یک ریسک، بهترین روش مدیریت آن است.

ریسک‌های مربوط به توسعه در زمان نامناسب

شاید تصور عامه صاحبان و مدیران استارتاپ کم تجربه این باشد که توسعه یک استارتاپ در هر زمانی مناسب است. واقعیت این است که تصوری اشتباه است چرا که اگر استارتاپ ظرفیت‌های لازم برای توسعه را نداشته باشد، با ریسک‌‍‌های زیادی مواجه می‌شود. در صورتی که توسعه در زمان مناسب انجام بگیرد، توازن مالی در استارتاپ وجود خواهد داشت و کیفیت خدمات به مشتریان بالاتر خواهد رفت. همچنین مدیریت ریسک نیز بسیار آسان‌تر خواهد شد.

سخن پایانی

ما در این مطلب نگاهی به مدیریت ریسک در کسب‌و‌کار انداختیم و چندین نکته کلیدی را مطرح کردیم. در صورتی که شما نیز یکی از صاحبان کسب و کار هستید، مدیریت ریسک را جدی بگیرید چرا که نادیده گرفتن آن باعث تعطیلی استارتاپ شما خواهد شد. با این وجود اگر در مرحله‌ی مطالعه و بالابردن میزان آگاهی خود در مورد ریسک‌ها هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ای که توسط تیم تحریریه رتیبا با موضوع تحلیل ریسک نگاشته شده است را مطالعه فرمایید.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

ثبت درخواست ارزگداری