بدون دیدگاه

معایب وام قابل تبدیل به سهام – بررسی خطرات تهدیدکننده استارتاپ در این روش

معایب وام قابل تبدیل به سهام

وام قابل تبدیل به سهام یکی از روش‌هایی جذاب سرمایه‌گذاری است. این روش جذب سرمایه، بسیاری از استارتاپ‌های سراسر جهان را از مشکلات مالی نجات داده است. این روش در واقع راه فراری برای آن دسته از مدیران استارتاپ‌ها است که توانایی پرداخت پول برای بازگشت قسط‌های وام را ندارند. این روش علیرغم تمام مزایایی دارد، مشکلاتی نیز به همراه دارد و معایب قابل تبدیل به سهام گاها استارتاپ‌ها را با مشکلات جدی مواجه می‌کند. در این مطلب ما قصد داریم که مروری بر معایب این روش بیندازیم تا درک درستی از این روش سرمایه‌گذاری داشته باشید. پس اگر شما یکی از سرمایه گذارانی هستید که قصد دارید روی یک استارتاپ سرمایه گذاری کنید یا یکی از صاحبان کسب و کارها هستید که قصد دارید در ازای پرداخت وام، سهمی به سرمایه ‌گذار ببخشید، حتما تا پایان مطلب با رتیبا همراه باشید.

وام قابل تبدیل به سهام

سهم، نوعی ارزش غیرمادی است که همه استارتاپ‌ها و شرکت‌ها از آن بهره‌مند هستند و مالکیت بر دارایی‌های فیزیکی و معنوی استارتاپ را مشخص می‌کند. در صورتی که استارتاپ بخواهد که برای گسترش یا ادامه مسیر موفقیت خود پولی در اختیار داشته باشد، می‌تواند سهم‌های خود را بر اساس میزان پولی که دریافت می‌کند، به سرمایه گذار ببخشد. در واقع در این روش، صاحب استارتاپ دیگر در ازای وام، پولی به سرمایه گذار پرداخت نمی‌کند و ارزش استارتاپ خود را می‌فروشد. معایب وام قابل تبدیل به سهام گاهی باعث می‌شود که استارتاپ‌ها با دریافت این نوع وام ضرر کنند و دچار مشکلاتی شوند.

البته این مسئله به معنای این نیست که این وام باعث محدود شدن راه استارتاپ می‌شود. بعد از این روش سرمایه‌گذاری شما می‌توانید از روش‌های دیگر جذب سرمایه نیز برای استارتاپ خود استفاده کنید و این روش مانع جذب سرمایه در مراحل بعدی نخواهد شد. معایب این نوع وام بیشتر به مسائل ایجاد شده بین سرمایه گذار و صاحب استارتاپ به زمانی برمی‌گردد که استارتاپ نتواند به خوبی تعهد خود را عملی کند.

معایب وام قابل تبدیل به سهام

این معایب فقط متوجه استارتاپ‌ها نمی‌شود بلکه سرمایه گذارها نیز بسیاری از اوقات درگیر مشکلات استفاده از این نوع وام می‌شوند به عنوان مثال اگر استارتاپ نتواند تعهدات خود را عملی کند، سرمایه گذار نیز دچار مشکلات این نوع سرمایه گذاری خواهند شد. اکثر استارتاپ‌ها در پنج سال اولیه فعالیت با مشکلات فراوانی مواجه خواهند شد و تعطیل می‌شوند. در این حالت سرمایه گذار بسیار ضرر خواهد کرد چرا که پول او از دست رفته است. به علت وجود این خطرات، سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند که شرایط سفت و سختی در برابر اعطای پول برای صاحبان استارتاپ بگذارند.

تبدیل خودکار وام به سهام

یکی از معایب وام قابل تبدیل به سهام وقتی رخ می‌دهد که سرمایه گذار پیش از رسیدن به زمان تبدیل وام به سهم بخواهد که از تعهد سرباز بزند و وام را تبدیل به سهم نکند. در این حالت صاحبان استارتاپ که در ابتدا تصور می‌کردند که پول دریافتی را قرار نیست پرداخت کنند، باید به دنبال منابع مالی برای پرداخت پول باشند. این مسئله باعث به هم خوردن تمرکز مدیران استارتاپ می‌شود و در صورتی که پول مورد نظر پرداخت نشود، عواقب قانونی به همراه خواهد داشت.

اگر چه شرایط مربوط به وام به سهم قابل مذاکره است اما جلوگیری از تهدید این عیب از مجموعه معایب وام قابل تبدیل به سهام باعث می‌شود که استارتاپ دچار ریسک‌های مالی غیرقابل جبرانی بشود. به همین دلیل باید پیش از مذاکره تعهدات را طوری در قرارداد ذکر شود که بدون قید و شرط بعد از یک مدت مشخص وام تبدیل به سهام بشود. گاهی سرمایه گذاران حاضر به انجام چنین چیزی نمی‌شوند. اگر امکان چنین توافقی وجود نداشت بهتر است که از بیشتر از یک سرمایه گذار برای جذب سرمایه از این روش استفاده شود.

معایب وام قابل تبدیل به سهام

افزایش فراوان سهم

یکی دیگر از معایب وام قابل تبدیل به سهام این است که وقتی رقم دریافتی از سرمایه گذار بالا باشد، استارتاپ باید سهم بسیار بالایی از سهام خود را به سرمایه گذار ببخشد. در این حالت، اگر سرمایه گذار اکثریت سهم (51 درصد) را به دست آورد، به اصلی‌ترین تصمیم گیرنده در استارتاپ تبدیل خواهد شد.

این مسئله می‌تواند زمینه ساز مشکلات بسیار زیادی باشد. وقتی که یک سرمایه گذار بدون سابقه همکاری قبلی و شناخت کامل اعضای تیم مدیریت (یا حتی کارکنان) استارتاپ وارد آن می‌شود، نظرات و افکار خود را نیز به استارتاپ وارد می‌کند. تضاد نگاه‌ها و نظرات به فعالیت استارتاپ یکی از اصلی‌ترین و ابتدایی‌ترین نتایج این مسئله است. سرمایه گذار که حالا به اصلی‌ترین تصمیم گیرنده در استارتاپ تبدیل شده است، می‌خواهد که نظرات خود را در استارتاپ پیاده سازی کند و در صورت عدم شناخت هدف استارتاپ، مسیر حرکت آن را عوض می‌کند. این مسئله با گذشت زمان، باعث ایجاد مشکلاتی مثل کاهش انگیزه اعضای تیم و حتی جدایی برخی از افراد استارتاپ می‌شود چرا که دیگر استارتاپ را محلی برای رسیدن به ایده آرمانی خود نمی‌بینند. پس افزایش سهم اگر به شکل منطقی اجرا نشود و یک شبه اکثریت سهام یک استارتاپ به یک نفر داده شود، مشکلات فراوانی به وجود خواهد آمد. استارتاپ‌هایی که نیازمند سرمایه فراوان هستند و می‌خواهند از این روش استفاده کنند، بهتر است که پول مورد نظر خود را در چند مرحله جذب کنند و سعی کنند که اکثریت سهم استارتاپ را به یک سرمایه گذار نبخشند.

سخن پایانی

ما در این مطلب نگاهی به معایب وام قابل تبدیل به سهام انداختیم و دیدیم که این روش پرداخت وام می‌تواند چگونه استارتاپ را مورد تهدید قرار دهد. بیان معایب وام قابل تبدیل به سهام به این معنا نیست که استفاده از این روش تبادل سرمایه کار خطرناکی است. همه روش‌های سرمایه گذاری نوعی معایب دارند و ممکن است خطراتی را متوجه استارتاپ کنند.

شما باید شرایط استارتاپ خود را بسنجید و بفهمید که آیا این خطرات شما را تهدید خواهد کرد یا خیر. در صورتی که این خطرات شما را تهدید نکند، می‌توانید از مزایای فراوان وام قابل تبدیل به سهام استفاده کنید. در صورتی که هنوز تصویر روشنی از خطرات این روش ندارید یا نمی‌دانید که این خطرات چطور قرار است استارتاپ شما را مورد تهدید قرار دهند، بهتر است که با مشاوران این حوزه تماس بگیرید تا راهنمایی‌های لازم را برای شما انجام دهند.  

تیم تحریریه رتیبا در بخش آکادمی و دسته‌ی وام‌های قابل تبدیل به سهام، مجموعه مقالات کاملی را در این زمینه تهیه کرده است. در صورت علاقمندی به این موضوع پیشنهاد می‌کنیم به این گروه از مقالات مراجعه کنید. اولین مقاله‌ی پیشنهادی ما به شما در این زمینه مقاله‌ی ” وام قابل تبدیل به سهام چیست و چه نکات مثبت و منفی دارد؟ ” است.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

ثبت درخواست ارزگداری