تحلیل ریسک استارتاپ ها – آشنایی با یکی از مهم‌ترین ریسک‌های استارتاپ

یکی از مهم‌ترین وظایفی که یک مدیر استارتاپ باید آن را انجام بدهد، تحلیل ریسک است. امروزه بسیاری از مدیران استارتاپ، به دنبال شناخت تحلیل ریسک استارتاپ ها هستند چرا که اهمیت بسیار زیاد این مسئله را به خوبی درک کرده‌اند. حتی در استارتاپ‌های بزرگ، بخش‌های مستقل برای این تحلیل ایجاد شده است.

مدیریت ریسک پنج مرحله اصلی دارد. پس از طی کردن این پنج مرحله است که هر استارتاپ می‌‎فهمد که باید چه فرآیندهایی را انجام بدهد و ساختار خود را باید به چه مقدار تغییر بدهد. بدون شک در صورتی که مدیریت ریسک به خوبی انجام بشود، بسیاری از خطراتی که ممکن است یک استارتاپ را تهدید کند، از بین خواهد رفت. در این مطلب قصد داریم که تحلیل ریسک را بررسی کنیم. اگر شما نیز یکی از مدیران استارتاپ هستید، این مطلب  رتیبا را از دست ندهید.

تحلیل ریسک استارتاپ ها

پیش از این که به تحلیل ریسک بپردازیم، باید بدانیم که ریسک چیست. ریسک در حالت کلی، یک رویداد غیرمنتظره است که نتایجی دارد که می‌تواند مثبت یا منفی باشد. وقتی ریسک در مورد پروژه‌های کاری تعریف شود، روی درآمد تاثیر گذار خواهد بود.
به مجموعه فعالیت‌هایی که برای مدیریت این ریسک‌ها در یک استارتاپ انجام می‌شود، تحلیل ریسک استارتاپ گفته می‌شود. این تحلیل گاها کار بسیار پیچیده‌ای است و زمان زیادی را خواهد گرفت. در جریان این تحلیل یک نفر ریسک‌ها شناسایی و تحلیل می‌کند و راه‌حل‌هایی برای آن ارائه می‌دهد. اگر ریسک مثبت باشد، این راه‌حل منجر به سوددهی خواهد شد اما اگر ریسک منفی باشد، عموما تحلیل‌ها بر اساس کاهش خطر و به حداقل رساندن ضرر خواهد بود.

پنج مرحله تحلیل ریسک استارتاپ ها

گفتیم که تحلیل ریسک، به پنج مرحله اصلی تقسیم می‌شود. با نوع به توجه نوع ریسک، مراحل دیگری نیز ممکن است در جریان تحلیل ریسک وجود داشته باشد ولی این مراحل پنج مرحله اصلی هستند که باید آن‌ها را در هر تحلیل ریسک انجام داد و عدم انجام یک مرحله از آن، تحلیل ریسک را ناقص می‌کند.

تعیین ریسک

تحلیل ریسک استارتاپ ها با تعیین ریسک و شناسایی جزئیات آن شروع می‌شود. این مرحله به ارزیابی شرکت در مواجهه با ریسک و نقاط مثبت و منفی آن می‌پردازد. بعد از تعیین ریسک، باید در روش اثرگذاری این ریسک بر عملکرد استارتاپ را مورد بررسی قرار داد.
روش‌های تعیین ریسک‌های زیادی وجود دارند که هر کدام به نوع خاصی از ریسک‌ها اختصاص دارند. چهار گروه از ریسک‌ها وجود دارد که می‌توان آن‌ها را شناسایی کرد. ریسک‌های بسیار خطرناک، ‌ریسک‌های عملیاتی، ریسک‌های مالی و ریسک‌های استراتژیک چهار نوع ریسک هستند. برای هر کدام از این ریسک‌ها، نوع خاصی از تحلیل را باید به کار ببرید و پنج مرحله ذکر شده، با توجه به نوع ریسک دچار تغییر در جزئیات خواهد شد.

ارزیابی ریسک

مرحله دوم از تحلیل ریسک استارتاپ ها ارزیابی است. این مرحله از تحلیل چند شاخص تشکیل شده است. این شاخص‌ها، مسائل مالی، رویدادهای اقتصادی-اجتماعی، قوانین و مقررات و همچنین نقص‌های پنهان تکنولوژیکی هستند. بسیاری از شرکت‌ها نوعی نقشه از این عوامل طراحی کرده‌اند که با ابزار بصری نشان می‌دهد که یک ریسک چقدر می‌تواند خطرناک باشد. این نقشه شامل درجه بندی ریسک نیز هست. در پایان این مرحله استارتاپ می‌فهمد چه منابعی را باید صرف کند و پاسخگویی به ریسک‌ها چه اولویت‌هایی باید داشته باشند.

تحلیل ریسک استارتاپ ها

ارائه راهکار در تحلیل ریسک استارتاپ ها

پس از این که ریسک شناسایی و تحلیل شد، به راحتی مشخص می‌شود که چه راهی برای حل آن باید ارائه شود. این مرحله سومین بخش از تحلیل ریسک استارتاپ ها است. در این مرحله باید تصمیم بگیرید که ریسک را بپذیرید، از آن اجتناب کنید یا آن را کنترل کنید. شدت این کنترل نیز در همین مرحله مشخص می‌شود. گاهی ارائه فقط یک راهکار برای ریسک کافی نیست و باید از چند راهکار مختلف و ترکیبی برای مدیریت آن ریسک استفاده کنید. یافتن راه‌حل‌ها پروژه را از شکست دور کرده و آن را به موفقیت نزدیک‌تر می‌کند. این مرحله در واقع پیش زمینه اصلی‌ترین مرحله، یعنی پیاده‌سازی است.

پیاده‌سازی راهکار

در این مرحله از تحلیل ریسک استارتاپ ها باید آن راهکاری که در مرحله قبلی مشخص شده و به نظر می‌رسد که بهترین نتیجه را برای پروژه شما دارد انتخاب کنید. وقتی که راه حل انتخاب شد، منابع موردنیاز باید به این کار اختصاص یابند و راهکار پیاده‌سازی شود. تیم، پول یا زمان، باید برای این کار اختصاص یافته و دچار تغییر یا اصلاح شود.

اعضای تیم و یا هر کسی که داخل و خارج استارتاپ به این راهکار مربوط است، باید در جریان این مسئله قرار بگیرد و در طول زمان پیاده‌سازی مدیریت ریسک، اعضای مربوطه باید در جریان کوچکترین اتفاقات قرار بگیرند. علت این کار این که است که عدم اطلاع‌رسانی باعث می‌شود که ریسک‌های دیگری برای استارتاپ ایجاد شود.

شناسایی اثرات

آخرین مرحله از تحلیل ریسک استارتاپ ها شناسایی اثرات است. استراتژی کلی مدیریت باید تحت نظارت باشد. در این مرحله باید تمامی اثراتی که پیاده‌سازی راهکار دارد، با نگاه دقیقی رصد شود. تمامی تصمیم‌ها نیز باید بررسی شوند تا میزان اثربخشی آن‌ها مشخص شود.
گاهی اوقات در جریان این مرحله مشخص می‌شود که تصمیم گرفته شده باید کمی دچار تغییر شود تا اثربخشی کافی داشته باشد. این تغییرات را باید به سرعت اعمال کرد. گاهی این بخش منجر به ایجاد اصولی کلی و فرهنگ سازمانی در یک استارتاپ می‌شود. تصمیم‌های گرفته شده در این بخش باید به اندازه کافی منطعف و قابل تغییر باشند تا استارتاپ را مجددا دچار مشکل نکند.

سخن پایانی

در این مطلب نگاهی به تحلیل ریسک استارتاپ ها انداختیم و دیدیم که تحلیل ریسک چیست. همچنین پنج مرحله این نوع تحلیل را مورد بررسی قرار دادیم و دیدیم که ملاحظات مربوط به هر بخش کدام هستند.
بسیاری از استارتاپ‌های بزرگ جهان به علت نادیده گرفتن تحلیل ریسک‌های کوچک، با شکست مواجه شده‌اند. علت این امر بیشتر به خوش بینی محض صاحبان استارتاپ یا سهل انگاری آن‌ها برمی‌گردد. عدم رعایت تحلیل ریسک، یکی از خطرناک‌ترین و مهلک‌ترین اشتباهاتی است که در یک استارتاپ رخ می‌دهد.
در صورتی که شما نیز صاحب یک کسب و کار هستید، قدم‌های ذکر شده در این مطلب را جدی بگیرید. یک استارتاپ همیشه در معرض خطر است و در صورت سهل انگاری و عدم توجه به تحلیل ریسک، استارتاپ خود را ناخوداگاه به سمت شکست پیش برده‌اید. بنابراین یادگیری در این حوزه را هیچ وقت به تعویق نیندازید. یکی دیگر از مقالاتی که می‌تواند اطلاعات شما را در زمینه تحلیل ریسک بالا ببرد، مقاله‌ی ” تحلیل ریسک در استارت آپ چیست و چگونه انجام می‌شود؟ ” است، مطالعه‌ی آن را ازدست ندهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.