ویژگی‌های وام قابل تبدیل به سهام – بررسی مزایا و معایب این نوع وام

امروزه حیات بسیاری از استارتاپ‌ها در سراسر جهان توسط نوع خاصی از سرمایه گذاری توسط سرمایه‌گذاران فرشته تضمین شده است که به آن وام‌های قابل تبدیل به سهام گفته می‌شود. تعداد استارتاپ‌هایی که از این نوع وام در سراسر جهان استفاده می‌‌کنند، روز به روز بیشتر می‌شود. این نوع وام بیشتر در مراحل اولیه استارتاپ‌ها انجام می‌شود. اما شما واقعا چقدر از ویژگی‌های وام قابل تبدیل به سهام خبر دارید؟

در این مطلب ما نگاهی به این نوع وام‌ها خواهیم انداخت تا مزایا و معایب این نوع سرمایه‌گذاری را در اختیار شما قرار بدهیم. اگر شما نیز یکی از مالکان استارتاپ‌ها هستید باید نسبت به این نوع وام آگاه باشید. در این مطلب ما در ابتدا نگاهی به تعریف وام قابل تبدیل به سهام خواهیم انداخت و سپس به طور دقیق‌تر مزایا و معایب این نوع وام را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

وام قابل تبدیل به سهام چیست

استارتاپ‌ها در مراحل اولیه رشد خود، معمولا بخشی از 100 سهام خود را به در ازای پول، به سرمایه‌گذاران می‌فروشند. این سرمایه‌گذاران نیز در ازای پول پرداختی خود، در درآمد‌های آینده استارتاپ شریک خواهند شد. به این نوع پرداخت وام قابل تبدیل به سهام گفته می‌شود. ویژگی‌های وام قابل تبدیل به سهام باعث شده که برای بسیاری از افراد جذاب باشد و بسیاری از صاحبان کسب و کار نیز از این نوع سرمایه‌گذاری دوری می‌کنند.

درصدی که سرمایه‌گذار در ازای پول خود در این نوع سرمایه‌گذاری دریافت می‌کند، معمولا متغیر است. گاهی ممکن است که حتی 100 درصد سهم‌ها را نیز خریداری کند. بدیهی است که با خرید هر سهم توسط این سرمایه‌گذار، او علاوه بر دریافت سرمایه، حق تصمیم‌گیری نیز خواهد داشت. سایر مزایایی که در ازای پرداخت وام به سرمایه‌گذار اعطا می‌شود، توافقی است و طرفین می‌توانند هر نوع مزیتی که به بهبود استارتاپ و رشد آن کمک می‌کند در توافق بگنجانند.

بسیاری از سرمایه‌گذاران و استارتاپ‌ها روی نوع خاصی از این نوع وام قابل تبدیل به سهام توافق می‌کنند که وام ترکیبی نامیده می‌شود. در این روش در ازای پرداخت دریافت وام، هم بخشی از سهام به سرمایه‌گذار واگذار می‌شود و هم صاحبان استارتاپ موظف به پرداخت بخشی از وام به صورت نقد به سرمایه‌گذار است.

ویژگی‌های وام قابل تبدیل به سهام

هر نوع سرمایه‌گذاری، ویژگی‌های مختص به خود را دارد. هر سرمایه‌گذاری نیز تحت شرایط خاص خود، مزایا و معایبی دارد. صاحبان استارتاپ پیش از انجام این نوع قرارداد، باید نسبت به ویژگی‌های این نوع وام آشنایی کامل داشته باشند تا ببیند که می‌توانند با ویژگی‌های منفی آن کنار بیایند یا ویژگی‌های مثبت آن به درد آن‌ها می‌خورد یا خیر. در ادامه نگاهی به این ویژگی‌ها خواهیم انداخت.

ویژگی‌های وام قابل تبدیل به سهام : مزایا

اولین ویژگی این وام قابل تبدیل به سهام، این است که از نظر حقوقی ثبت آن آسان‌تر است. این مسئله به این معنا است که این نوع سرمایه‌گذاری به علت کم بودن رد و بدل مالی، از نظر حقوقی ارزش کمتری نسبت به سایر روش‌های سرمایه ‌گذاری دارد و همین مسئله باعث می‌شود که تمامی مراحل حقوقی آن سریع انجام شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های وام قابل تبدیل به سهام این است که در این روش، استارتاپ زمان بیشتری برای رسیدن به محصول پیدا می‌کند. همین مسئله باعث می‌شود که این نوع وام برای استارتاپ‌هایی جذاب باشد که مراحل اولیه رشد را تجربه می‌کنند. در این روش، استارتاپ نیازمند پرداخت هزینه فراوان برای رسیدن به محصول نیست. همین مسئله باعث می‌شود که صاحبان استارتاپ راحت‌تر ایده‌های خود را پیاده سازی کنند.

سومین ویژگی مهم این نوع وام این است که یک نفر برای کمک به تیم بنیان‌گذاران اضافه شده که حق تصمیم‌گیری نیز دارد. این شخص که همان سرمایه‌گذار است، تخصص‌های مربوط به خود را دارد و می‌تواند به تیم مشاوره بدهد. استفاده از چنین مزیتی در بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های دیگر ممکن نیست.

ویژگی‌های وام قابل تبدیل به سهام

ویژگی‌های وام قابل تبدیل به سهام : معایب

پس از ذکر آن دسته از ویژگی‌های وام قابل تبدیل به سهام که مثبت بودند، حالا باید مروری بر معایب و خطراتی داشته باشیم که ممکن است استارتاپ را پس از گرفتن این وام تهدید کند. بزرگترین عیب این نوع سرمایه‌گذاری وقتی رخ می‌دهد که شرکت نتواند تعهدات خود را در ازای وام گرفته شده، انجام بدهد.

این تعهدات ممکن است شامل رسیدن به یک میزان فروش خاص، تولید یک محصول یا خدمت خاص، جذب میزان خاصی از مشتری و یا رسیدن به یک مرحله تعیین شده رشد است. برخی از سرمایه‌گذاران این حالت را پیش‌بینی کرده و در توافق به شکل واضح ذکر می‌کنند که در ازای شکست استارتاپ، وام پرداخت شده باید به شکل مستقیم و نقدی به او برگردانده شود.

این مسئله در اکثر استارتاپ‌ها رخ می‌دهد چرا که تعداد کمی از استارتاپ‌ها هستند که می‌توانند به موفقیت برسند. بهترین حالت برای حال این مشکل این است که طرفین پیش از ثبت قرارداد، برنامه‌های شفافی برای ارائه در این حالت داشته باشند.

گفتیم که یکی از ویژگی‌های وام قابل تبدیل به سهام تخصص‌ها و مشاوره‌هایی است که سرمایه‌گذار به افراد و تیم ارائه می‌دهد. حال تصور کنید که این یک سرمایه‌گذار اکثریت سهم یک استارتاپ را به دست آورده و نظرات و حق تصمیم او، استارتاپ را به مسیری می‌برد که با ایده‌های اولیه استارتاپ در تضاد است. در این حالت احتمالا در تیم رهبری استارتاپ شکاف‌های بزرگی ایجاد می‌شود که در صورت ماندگاری، در بهترین حالت استارت را دچار بحران جدی می‌کند و در بدترین حالت استارتاپ را به تعطیلی می‌کشاند. طرفین بهتر است که قبل از ثبت این وام به طور رسمی، نظرات خود را به صورت شفاف در اختیار یکدیگر قرار بدهند و در قراردادها ذکر کنند تا از مشکلات این چنینی جلوگیری شود.

سخن پایانی

در این مطلب از رتیبا نگاهی به ویژگی‌های وام قابل تبدیل به سهام انداختیم و دیدیم که ویژگی‌های مثبت و ویژگی‌های منفی در مورد این نوع وام نیز وجود دارد. این مسئله به این معنا نیست که با گرفتن این وام حتما معایب این نوع وام متوجه استارتاپ خواهد شد یا ویژگی‌های مثبت آن حتما در اختیار استارتاپ قرار خواهد گرفت. بهتر است که پیش از این ثبت این نوع قرارداد خواسته‌های خود را به صورت واضح به طرف مقابل بگویید تا بتوانید از مشکلات این نوع وام جلوگیری کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.