بدون دیدگاه

پیش‌بینی مالی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

پیش‌بینی مالی

پیش از این از زوایای مختلف، موضوع ارزش گذاری کسب و کارها را بررسی کردیم تا بتوانیم به درک کامل و جامعی از محاسبات مالی شرکت و تامین مالی آن برسیم. در این مطلب قصد داریم بیشتر به بحث پیش‌بینی مالی کسب و کار بپردازیم تا در مرحله بعد بتوانیم با استفاده از ابزار هایی که در دست داریم، برای اعمال تغییرات و گرفتن نتیجه مورد نظر، استفاده کنیم.

پیش‌بینی مالی چیست؟

منظور از پیش بینی مالی، تخمین عملکرد یک شرکت از در آمد و هزینه‌ها در آینده است. واضح  است که این فرآیند پیش بینی برای بیشتر کارآفرینان دشوار و پیچیده محسوب شده و آن‌ها را به چالش خواهد کشید. ولی این مسئله، ذره‌ای از اهمیت پیش بینی مالی کسب و کار کم نمی‌کند. به خصوص شرکت‌های بزرگ و بالغ به شدت به این پیش‌بینی وابسته‌اند. در واقع این شرکت‌ها بدون پیش‌بینی آینده قادر به تصمیم گیری درست نخواهند بود و عدم قطعیت بالایی را تجربه خواهند کرد. طبیعتاً شرکتی که با عدم قطعیت بالا مواجه باشد، توانایی تصمیم گیری درست برای رسیدن به نتیجه مطلوب را نخواهد داشت.

اگرچه پیش بینی و محاسبات مالی شرکت دشوار و سخت است، ولی خوشبختانه شرکت‌هایی مثل رتیبا هستند که می‌توانند شما را در این زمینه راهنمایی کنند. ولی پیش از هر چیز، بهتر است کمی  بیشتر با بیش بینی مالی آشنا شوید تا اهمیت آن را بهتر درک کنید.

مدل‌های حال و آینده کسب و کارها

شما به کسب و کار خود باور دارید و می دانید که شرکتتان پتانسیل بالایی دارد. ولی سؤال اصلی این است که برنامه شما برای پول در آوردن از این طرح اولیه و تبدیل کردن این پتانسیل به یک واقعیت چه برنامه ای دارید؟

طبیعتاً نمی‌توانید همه چیز را به شانس، بخت، پیش آمد و … واگذار کنید. شما برای گسترش کسب و کار و نهایی کردن ایده خود باید برنامه‌ریزی کنید و از مدل‌های کسب و کاری که وجود دارد استفاده کنید تا بتوانید آینده شرکت را بر اساس تصمیماتی که امروز می‌گیرید پیش بینی کنید. برای رسیدن به نتیجه مورد نظر، لازم است مسائل و جوانب مختلف کار سنجیده شود. به این نکته هم باید دقت داشته باشید که به هیچ وجه نباید به عملکرد شرکت در کوتاه مدت دل بست چرا که آنچه که در کوتاه مدت مؤثر واقع شده ممکن است در آینده و در طولانی مدت نتیجه دلخواه نداشته باشد.

با تحلیل مالی و پیش‌بینی وضعیت شرکت در آینده ممکن است متوجه شوید راهی که در پیش گرفته‌اید نیازمند تامین مالی بالا بوده و باعث عدم ثبات وضعیت شرکت می‌شود. یا مثلاً سرمایه‌گذاری زیاد باعث کاهش حاشیه سود عملیاتی خواهد شد.

اگر هم مدلی از کسب و کار را پیاده کرده‌اید که تا فعلاً به خوبی پاسخ‌گوی نیازهای شما بوده است، می‌توانید با پیش بینی آینده، منابع، تصمیمات و هر آن چه که حفظ این وضعیت به آن نیاز دارد را تشخیص داده و در همان جهت اقدام کنید. مثلاً فرض کنید شرکت رشد قابل قبولی داشته است و پیش بینی‌های آینده نشان می‌دهند که به زودی به تامین سرمایه خارجی گسترده نیاز پیدا خواهید کرد. در این صورت می‌توانید با اقدام به موقع و تامین این نیاز، روند رو به رشد شرکت را حفظ کنید.

پیش‌بینی مالی

فرضیات پیش بینی آینده

مهم‌ترین مسئله‌ای که برای پیش بینی آینده باید به آن توجه کرد، فرضیاتی است که بر محاسبات ما تأثیر می‌گذارند. این فرضیات به خصوص هنگام توسعه کسب و کار باید جدی گرفته شده و به درستی شناسایی شوند. تنها در صورت پیش بینی زود هنگام این فرضیات شما را قادر به تشخیص نقطه سر به سر خواهد کرد. به این ترتیب شما می‌توانید انحراف از مسیر را تشخیص داده و برای تصحیح مسیر حرکت شرکت اقدامات لازم را انجام دهید.

مثلاً شما فرض می‌گیرید که نقطه سر به سر جایی است که بازاریابی شما حداقل نرخ تبدیل مخاطب به مشتری 5 درصد را تامین کند. با تعیین این پیش فرض، قطعاً توجه خیلی بیشتری به بحث بازاریابی و نرخ تبدیل خواهید داشت و در صورت پایین‌تر بودن نرخ تبدیل، واکنش نشان داده و سعی می‌کنید آن را به معیار تعیین شده نزدیک کنید. اهمیت پیش بینی کسب و کار زمانی بهتر مشخص می‌شود که این شرایط را با سردرگمی کارآفرینی که ابزاری برای کنترل و نظارت بر عملکرد کسب و کار خود نداشته یا معیار مناسبی برای آن تعیین نکرده است، مقایسه کنید.

به طور خلاصه می‌توان گفت که پیش‌بینی مالی شرکت به نوعی تصویری از عملکرد شرکت در حال حاضر و آینده ارائه می‌دهد: اینکه اکنون کجا هستید و در آینده به کجا خواهید رفت. بنابراین پیش بینی آینده به هیچ وجه هدر دادن وقت نیست. این کار بهترین روش برای پیدا کردن مسیر موفقیت کسب و کار و حرکت در آن است. هدایت یک شرکت و کسب و کار باید بر اساس درآمد و هزینه‌های پیش بینی شده انجام گیرد و نه بر اساس حدس و گمان‌هایی که می‌زنید.

پیش بینی آینده از نظر سرمایه گذاران نیز اهمیت بالایی دارد چرا که آن ها به اعداد و ارقام فعلی عملکرد شرکت اهمیت زیادی نمی‌دهند. آن چه برای آن‌ها مهم است، فرآیند، نیاز به منابع مالی و در نهایت موقعیتی است که کسب و کار شما در آینده به دست خواهد آورد.

یکی از خدمات سرویس مشاوره آنلاین رتیبا، کمک به کسب و کارها برای ارزش گذاری و پیش بینی آینده مالی آنهاست. از آن جا همه کسب و کارها نیازمند داشتن تصویری واقعی از جایگاه کنونی و آینده خود هستند، به شما پیشنهاد می‌کنیم از تخصص و تجربه کارشناسان ما برای این کار استفاده کنید تا هزینه و انرژی خود را در جهت مناسب صرف کرده و نتیجه مطلوب به دست آورید. اگر علاقمند به موضوع تحلیل مالی و موضوعاتی در این زمینه هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم این گروه از مقالات ما را مطالعه نمایید برای شروع مقاله‌ی ” آشنایی کامل با فرآیند پیش بینی مالی برای کسب و کارها و استارت‌آپ‌ها ” را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

منبع:

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

ثبت درخواست ارزگداری