چالش های حقوقی استارتاپ ها چه مواردی هستند و چطور باید با آن‌ها روبرو شد؟

امروزه استارتاپ‌ها در حال تکان دادن دنیای اقتصاد هستند و بازار خود را روز به روز گسترده‌تر می‌کنند. در همین حین بسیاری از استارتاپ‌ها به شکل روزانه به ورشکستگی و تعطیلی کشیده می‌شوند. علت این امر عدم مواجهه مناسب با چالش های حقوقی استارتاپ ها است. چالش‌های حقوقی یکی از رایج‌ترین چالش‌هایی هستند که صاحبان کسب و کارها باید در دوران حیات استارتاپ خود با آن‌ها مواجه شوند.

بسیاری از استارتاپ‌ها به خاطر نداشتن آگاهی از قوانین، متحمل ضررهای فراوانی می‌شوند و از آنجایی که این شرکت‌های نوپا منابع مالی محدودی دارند، به راحتی به تعطیلی کشانده می‌شوند. اگر شما نیز یکی از صاحبان استارتاپ‌ها هستید، بهتر است که چالش‌های حقوقی را جدی بگیرید. در این مطلب قصد داریم که این چالش‌ها را دسته بندی کنیم تا اهمیت آن‌ها را درک کنید و پیش از مواجهه مشکلات خطرناک به آن‌ها رسیدگی کنید. با رتیبا همراه شوید.

چالش های حقوقی استارتاپ ها

چالش‌‌های حقوقی چالش‌هایی هستند که حاصل عدم رعایت قوانین و تضاد در منافع بین افراد داخل استارتاپ یا افراد خارجی در ارتباط با استارتاپ هستند. این چالش‌ها، شامل طیف وسیعی از چالش‌ها می‌شوند و طرفین مختلفی را می‌توانند درگیر کنند. در برخی استارتاپ‌های بزرگ، این چالش‌ها چنان حاد می‌شوند که باعث می‌شوند دولت‌ها نیز درگیر آن شوند و قوانین کشور را عوض کنند.

این مسئله مهم بودن چالش‌های حقوقی را نشان می‌دهد چرا که در صورت عدم رسیدگی به آن‌ها توسط استارتاپ خسارات جبران ناپذیری به آن‌ها وارد نموده و منجر به توقف و تعطیلی کار این شرکت‌های نوپا می‌شود. به همین دلیل است که بسیاری از استارتاپ‌ها مشاوران حقوقی برای حل این مشکل استخدام می‌کنند یا مسائل حقوقی را به شرکت‌ها و استارتاپ‌های حقوقی، برون‌سپاری می‌کنند.

برخی از مهمترین چالش های حقوقی استارتاپ ها

چالش‌های حقوقی طیف وسیعی از چالش‌ها را شامل می‌شوند و از مشکلات مربوط به مالیات و بیمه گرفته تا قوانین مربوط به سهام را شامل می‌شوند. در واقع برای قانونی شدن هر قدمی که استارتاپ برمی‌دارد، نیاز به قرارداد هست و هر قراردادی در حیطه کاری مسائل حقوقی خواهد بود. در ادامه به چند مورد از این چالش‌ها اشاره خواهیم کرد.

چالش های مربوط به قوانین

ابتدایی‌ترین چالش های حقوقی استارتاپ ها چالش‌های مربوط به ثبت شرکت هستند. مسائل مربوط به ثبت قانونی شرکت، ثبت محل، ترازنامه‌‎ها، تخصیص سهام اولیه و غیره، برخی از مسائلی هستند که باید با دانش و آگاهی نسبت به ثبت آن‌ها اقدام کرد.

بسیاری از صاحبان کسب و کارها که شناختی نسبت به مسائل مختلف قانونی ندارند، اقدام به ثبت قراردادهایی می‌کنند که بعدها مشکلات قانونی بسیاری برای آن‌ها ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال عدم آگاهی نسبت به میزان مالیاتی که در ازای فعالیت استارتاپ به آن تعلق می‌گیرد، باعث می‌شود که میلیون‌ها تومان مالیات به استارتاپ تحمیل شده و زمینه ساز تعطیلی استارتاپ با بدهی‌های فراوان شود.

دیگر از چالش های حقوقی که استارتاپ ها با آن روبرو می‌شوند، مشکلات مربوط به قوانین کشور است. برخی فعالیت‌ها در کشور نیاز به اخذ مجوز دارد و برخی از فعالیت‌ها نیز ممنوع است. به عنوان مثال قوانین کشور خرید و فروش دارو توسط استارتاپ‌ها را ممنوع اعلام کرده است. در صورتی که استارتاپی از چنین قانونی آگاه نباشد، سریعا توسط دولت مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. از آن جایی که قوانین در کشور متغیر هستند، استارتاپ‌ها باید در این زمینه به روز باشند و انجام این کار بدون استخدام مشاوران حقوقی امکان‌پذیر نیست.

چالش های حقوقی استارتاپ ها

چالش‌های مربوط به سهام

یکی دیگر از چالش های حقوقی که استارتاپ ها بیشتر از شرکت‌های بزرگ با آن روبرو هستند،  چالش‌های مربوط به تغییر سهام و تعیین سهم بین سرمایه‌گذاران است. تزریق هر سرمایه در دوره رشد استارتاپ توسط سرمایه گذاران یا خرید و واگذاری سهام که به وفور در استارتاپ‌ها رخ می‌دهد، باعث می‌شود که نیاز به متخصصین حقوقی در استارتاپ بیشتر احساس شود. درگیری بین سهام‌داران و عدم ثبت توافقات روشن و واضح، بسیاری از استارتاپ‌ها را دچار مشکل کرده، میلیون‌ها تومن هزینه و چندین ماه اتلاف وقت را به استارتاپ‌ها تحمیل می‌کند و کار کارکنان استارتاپ‌ها را با اختلال جدی مواجه می‌کند.

چالش های مربوط به کارکنان

استارتاپ‌هایی که یک یا چند کارمند نیز دارند، باید آماده رویارویی با چالش های حقوقی استارتاپ ها در زمینه کارکنان نیز باشند. بسیاری از استارتاپ‌ها به علت خلق ایده‌های جدید و نگرانی از دزدیده شدن ایده‌ها  یا منابعی مانند کدها، با کارکنان خود قراردهایی مبنی بر عدم افشای اطلاعات می‌بندند. مسائل مربوط به بیمه و قرارداد اعطای سهام به کارکنان نیز از دیگر چالش‌هایی هستند که استارتاپ‌ها با آن مواجه هستند.

چالش های مربوط به کپی رایت

چالش‌های مربوط به کپی رایت نیز یکی دیگر از چالش‌هایی است که استارتاپ‌ها بسیار بیشتر از شرکت‌های سنتی بزرگ یا سازمان‌های اداری با آن مواجه می‌شوند. همان طور که گفتیم، استارتاپ‌ها ایده های جدیدی تولید می‌کنند و برای حفاظت از ایده خود در برابر سواستفاده و کپی برداری توسط شرکت‌‌های رقیب، باید آن‌ها را ثبت کرد. قوانین و مقررات مربوط به مالکیت فکری و حفاظت از ایده، برند و نشان تجاری یکی دیگر از چالش های حقوقی استارتاپ ها هستند.

استارتاپ‌های زیادی در دوران حیات خود به دلیل همین مسئله دچار درگیری و مناقشات حقوقی شده‌اند و نتوانسته‌اند روند کاری خود را به خوبی پیش‌ ببرند. درگیری‌های شرکت‌های اپل و گوگل با هم نمونه‌ای از این چالش‌ها هستند. پس بهتر است که این چالش را نیز جدی بگیرید.

چالش های حقوقی استارتاپ ها :  قرارداد با شرکت‌های همکار

یکی دیگر از چالش‌های حقوقی که می‌تواند اعتبار یک استارتاپ را زیر سوال ببرد و صدمات جبران ناپذیری به آن بزند، چالش‌های مربوط به قراردادهای استارتاپ با شرکت‌های همکار است. در صورتی که این قوانین ثبت شده در قراردادها ناواضح یا کلی باشد و حد و حدود اختیارات و فعالیت‌های دو شرکت با هم مشخص نشود، طرفین دچار درگیری‌های حقوقی خواهند شد.

سخن پایانی

در این مطلب نگاهی به انواع چالش های حقوقی استارتاپ ها انداختیم و دیدیم که چه طیف وسیعی از فعالیت‌ها توانایی و پتانسیل این را دارند که به یک چالش حقوقی تبدیل شوند. در صورتی که شما نیز یکی از صاحبان استارتاپ هستید، بهتر است که در زمینه چالش‌های حقوقی ریسک نکنید و از متخصصان حقوقی بهره ببرید. چالش‌های حقوقی بسیار جدی و خطرناک هستند و عدم توجه به آن‌ها استارتاپ را در معرض مشکلات جدی قرار می‌‎دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.