بدون دیدگاه

تحلیل ریسک در استارت آپ چیست و چگونه انجام می‌شود؟

تحلیل ریسک

استارت آپ‌ها شرکت‌هایی هستند که در فرآیند کار خود با خطرات بسیاری مواجه می‌شوند. این خطرات ممکن است که از داخل و یا بیرون استارت آپ به وجود آمده باشند. رویارویی با این ریسک‌ها و خطرات یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که صاحبان استارت آپ باید انجام دهند. به بیان دیگر، این تحلیل ریسک است که استارت آپ‌ها را از خطرات پیش رو نجات خواهد داد.

در این مطب نگاهی به تعریف تحلیل ریسک، اهمیت و مزایای استفاده از آن خواهیم انداخت. اگر شما نیز یکی از صاحبان کسب و کار هستید که قرار است با خطرات مختلف دنیای استارت‌آپ‌ها مواجه شوید، این مطلب سایت رتیبا را از دست ندهید.

تحلیل ریسک چیست؟

ریسک، یک خطر بحرانی است که باید توسط افراد یک کسب و کار کنترل و مدیریت شود. تحلیل ریسک به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که صاحبان یک استارت آپ باید انجام دهند تا بدانند برای رویایی با خطرات آینده باید چه کارهایی انجام بدهند. اگر چه پیش‌بینی تمامی اتفاقات آینده امکان‌پذیر نیست اما تمرکز بر بخشی از این ریسک‌ها نیز علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه و زمان، حیات استارت آپ را نیز تضمین می‌کند.

انواع ریسک‌ها

از آن جایی که استارت آپ‌ها با افراد و حوزه‌های مختلفی سروکار دارند، ریسک‌ها نیز به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.

ریسک تیم

برای تحلیل ریسک تیم به وضعیت تیم خود نگاه کنید و چندین سوال کلیدی را پاسخ بدهید. مثلا آیا افراد تیم شما تجربه کافی برای پیاده‌سازی محصول موردنظر را دارند؟ آیا افراد تیم با هم به خوبی کار می‌کنند؟ آیا خواسته‌های آن‌ها با خواسته‌های شما همسو است؟

ریسک بازار

در این مرحله باید بازار را مورد تحلیل قرار بدهید و سوالاتی که در ادامه مطرح شده را پاسخ بدهید. آیا بازاری برای محصول یا خدمات شما وجود دارد؟ آیا خدمات شما نیازی از مجموعه نیازهای افراد بازار را برطرف می‌کند؟ رقبای شما در بازار چه شرکت‌هایی هستند و چه نقاط ضعف یا قوتی دارند؟

ریسک مالی

در این مرحله باید در مورد میزان بودجه خود و برنامه‌ریزی‌های لازم برای خرج آن از خود سوال کنید و وضعیت خود را مشخص کنید.

ریسک فنی

در این نوع تحلیل باید تکنولوژی‌های خود را مورد بررسی قرار بدهید و از خود بپرسید که پیاده‌سازی تکنولوژی مربوطه چه هزینه و چه دشواری‌هایی دارد. پاسخ به هر یک از این سوالات دید شما را نسبت به وضعیت حال حاضر و آینده روشن می‌کند.

تحلیل ریسک

روش اجرای تحلیل ریسک

پس از شناسایی انواع ریسک و مشخص شدن وضعیت آن‌ها، فرآیند تحلیل ریسک را می‌توانید آغاز کنید. این فرآیند شامل چند مرحله است که هر کدام یک گام کلیدی برای رویایی با ریسک است.

ایجاد لیستی از ریسک‌های موجود

در ابتدا باید لیستی از تمامی ریسک‌هایی که شما را تهدید می‌کند، ایجاد کنید. این لیست شامل ریسک در زمینه تیم، بازار، مسائل مالی و فنی است.

تعیین اثرات هر ریسک

تعیین اثرات منفی هر ریسک به طور مشخص مرحله بعدی تحلیل ریسک است. در این مرحله باید بدترین شرایط را در نظر گرفت و خوشبینی را کنار گذاشت. صاحبان کسب و کاری که در این مرحله بسیار خوش‌بین هستند نمی‌توانند اثرات یک ریسک را طوری تعیین کنند که مطابق با واقعیت باشد.

کنترل ریسک‌ها

در این مرحله باید ایده‌هایی برای کنترل ریسک ارائه کرد. این ایده‌ها ممکن است توسط هر کسی ارائه شده باشند، اما باید قابل اجرا باشند. پیشنهادهایی که شما را با ریسک‌های دیگر روبرو می‌کند را باید کنار بگذارید.

پس از این که ایده‌هایی برای کنترل ریسک به ذهن شما خطور کرد، باید آن را اجرا کنید. این اجرا ممکن است هزینه‌های زیادی برای شما داشته باشد ولی حیات استارت آپ شما را تضمین می‌کند. گاهی ممکن است که این مرحله شما را ناخواسته با یک ریسک جدید روبرو کند. اگر این ریسک حیاتی و خطرناک است، آن را نیز وارد لیست کنید و اگر ریسکی است که روند کار شما را مختل نمی‌کند، آن را در مرحله بعدی تحلیل ریسک وارد کنید.

ثبت ریسک‌ها

ثبت اطلاعاتی مربوط به روند شناسایی ریسک، اثرات و کنترل آن، بدون شک یکی از ضروریاتی است که می‌تواند در آینده برای استارت آپ شما مفید باشد. بسیاری از استارت آپ‌ها چندین بار به یک مشکل مشابه برخورد خواهند کرد. در این مواقع داشتن مستندات، راه‌حل رویارویی با این ریسک را به شما نشان بدهد و از اتلاف وقت و هزینه جلوگیری خواهد کرد. گاهی ممکن است مرور مشکلات قبلی باعث شود که یک راهکار جدید برای کنترل یک ریسک متفاوت به ذهن شما خطور کند.

 مزایای تحلیل ریسک

این تحلیل مزیت‌های فراوانی برای افراد مختلف دارد. در ادامه مروری بر این مزایا خواهیم داشت.

شناخت کامل نقاط ضعف

ریسک‌ها علاوه بر این که فعالیت و موفقیت استارت آپ را تهدید می‌کنند، معمولا حاوی نکاتی آموزنده نیز هستند. بسیاری از نقاط ضعف یک استارت آپ آن قدر کوچک هستند که صاحبان کسب و کار متوجه آن نیستند. گاهی حتی ممکن است که این نقطه ضعف کوچک را یک مزیت به حساب بیاورند. وقتی یک عمل تحلیل ریسک انجام می‌شود، بسیاری از تصورات پیشین صاحبان استارت آپ عوض خواهد شد و متوجه نقاط ضعف جانبی کوچکی خواهند شد که در آینده ممکن است تبدیل به یک بحران بزرگ بشوند.

به اشتراک‌گذاری ریسک‌ها با ذینفعان

ارائه مستندات این تحلیل به مقامات بالادستی استارت آپ مانند سرمایه‌گذاران می‌تواند سندی برای کیفیت عملکرد شما باشد و باعث شود که اعتماد و همکاری بین طرفین عمیق‌تر شود. بدون شک استارت آپی که هیچ سند و کاری برای رویایی برای ریسک‌ها انجام ندهد قطعا با شکست روبرو خواهد شد.

کاهش احتمال وقوع ریسک

انجام تحلیل ریسک نه تنها آسیب‌های یک ریسک را کم می‌کند، بلکه احتمال رخ‌دادن ریسک‌های بعدی را نیز کم خواهد کرد. در صورتی که در آینده ریسکی مشابه رخ داد، هزینه‌های کمتری برای کنترل آن باید پرداخت کنید. علت این امر این است که با رخ دادن یک خطر جدید، صاحبان کسب و کار فقط کافی است که کمی برنامه پیشین خود را تغییر بدهند تا بتوانند به راحتی ریسک را کنترل کنند.

سخن پایانی

در این مطلب سایت رتیبا، نگاهی به تعریف تحلیل ریسک، روند آن و مزایای این نوع تحلیل انداختیم و دیدیم که این نوع تحلیل تا چه حد می‌تواند در موفقیت یک استارت آپ مفید باشد. بدون شک تحلیل ریسک بدون دقت، پشتکار، صبر و هوشیاری قابل انجام نیست ولی پس از این که این موارد را به کار خود اضافه کردید، استارت آپ شما هرگز با شکست بزرگی مواجه نخواهد شد.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

ثبت درخواست ارزگداری