ریسک سرمایه‌گذاری در سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر

ریسک در سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر

سرمایه‌گذاری با ریسک بالا و دستاوردهای بالقوه‌ی زیادی همراه است. درنتیجه، درک تمامی ریسک‌های مربوط به سرمایه‌گذاری استارتاپی دارای اهمیت است. سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که هنوز در مراحل اولیه قرار دارند، با ریسک زیادی همراه است. و هیچ راهی برای پیشبینی قاطع اینکه شرکتی که شما بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنید به مرحله‌ی بازگشت سرمایه به شما در کنار داشتن درآمد‌های دیگر خواهد رسید( به شکل بهره و یا سود سهام)، وجود ندارد. تیم تحریریه‌ی رتیبا شما را خواندن ادامه‌ی مقاله دعوت می‌کند.

ریسک سرمایه‌گذاری چیست؟

واقعیت این است که بسیاری از شرکت‌های تازه تاسیس شکست می‌خورند. اما با این وجود افراد هنوز هم به سرمایه‌گذاری ادامه می‌دهند. چرا؟ به این دلیل که همراه با ریسک بالا، احتمال بازگشت پول بالایی هم وجود دارد.

افرادی که در مراحل اولیه سرمایه‌گذاری را انجام می‌دهند، معمولا آماده‌ی پذیرش ریسک‌های بالا و در نتیجه احتمال از دست رفتن تمام پول سرمایه‌گذاریشان هستند به این امید که یکی از این استارتاپ‌ها به نتیجه‌ی قابل توجه‌ای برسد. بنابراین شما باید ابتدا در مورد میزان تحمل خود در پذیرش ریسک بیاندیشید. اگر آماده‌ی پذیرش از دست دادن تمامی پولی که برای سرمایه‌گذاری دارید، نیستید، در شرکت‌هایی که هنوز در مراحل اولیه هستند سرمایه‌گذاری نکنید.

انواع متفاوتی از عوامل ریسک وجود دارد که ما آنها را به سه دسته‌ی مهم جهت بررسی پیش از سرمایه‌گذاری، دسته بندی کرده ایم:

از دست دادن سرمایه

بزرگترین ریسک موجود برای یک سرمایه‌گذار از دست دادن کامل سرمایه است. بسیاری از کسب و کارهایی که در مراحل اولیه هستند در معرض ریسک شکست کامل و یا به سختی دوام آوردن در بازار آن هم بدون سود یا رشد هستند. در این موارد امکان اینکه تمام سرمایه‌ی شما از دست برود بسیار بالا است.

حتی اگر یک شرکت، سودده باشد، هیچ تضمینی وجود ندارد که شما به همه‌ی پولی که در ابتدا سرمایه‌گذرای کرده‌اید، برسید و یا بازده‌ی سرمایه‌گذاری‌ای دریافت کنید. بازده‌ی سرمایه‌گذاری‌ای که احتمال دارد دریافت کنید ممکن است حتی سرمایه‌گذاری اولیه‌ی شما را پوشش ندهد و میزان و دفعات آن نامنظم باشد.

از دست دادن سرمایه ریسک عمومی است ؟

از دست دادن سرمایه همانقدر که مربوط به ریسک‌های عمومی می‌شود به ریسک‌های مربوط به کسب و کار نیز ارتباط دارد. ریسک‌های عمومی می‌تواند شامل ریسک‌های مربوط به ناحیه‌ی جغرافیایی، ریسک‌های سیاسی، ریسک‌های مربوط به قانونگذاری و ریسک‌های اقتصادی باشد. ریسک‌های مربوط به کسب و کار بیشتر شامل ریسک مربوط به تقاضای بازار، ریسک صنعت، ریسک رقابت، ریسک رشد، ریسک نیروی کار، ریسک تقلب و کلاهبرداری، و ریسک درآمد است. در نظر داشته باشید که موارد لیست شده در بالا تنها بخشی از ریسک‌های موجود هستند.

شما هیچوقت نمی‌توانید با دقت 100 درصد پیشبینی کنید که کدامیک از استارتاپ‌ها قادر به بازگرداندن سرمایه شما و تولید سود هستند و کدامیک شکست می‌خورند. یک قانون خوب این است که تنها پولی را سرمایه‌گذاری کنید که آماده‌ی از دست دادن آن هستید.

غیرجاری بودن سرمایه

یک ریسک دیگری که شما ممکن است به عنوان یک سرمایه‌گذار خطرپذیر با آن روبه رو شوید غیرجاری بودن سرمایه‌ است. حتی اگر استارتاپ موفق شود، ممکن است سالها طول بکشد تا یک خروج (عمل خروج بنیانگذار از شرکت) اتفاق بیافتد و شما در نتیجه‌ی آن بخشی از پولتان را دوباره ببینید.

برای ساخت یک کسب و کار سودده، زمان و پول نیاز است و حتی زمانیکه شما به این نقطه از رشد می‌رسید هنوز هیچ بازگشت سرمایه‌ای نخواهید دید چراکه تمام سود به دست آمده دوباره صرف کسب و کار می‌شود. تنها زمانیکه یک شرکت آنقدر بالغ است که می‌تواند شروع به پرداخت سود سهام به سرمایه‌گذاران خود کند و یا یک خروج داشته باشد، شما می‌توانید پول خود را دوباره ببینید.

مثالی از شرکت فاندربیم

در شرکت فاندربیم، سرمایه‌گذاران می‌توانند سرمایه‎گذاری‌های خود را بر روی یک پلتفورم تجاری به فروش برسانند. امکان فروش سرمایه‌گذاری‌ها امکان جاری شدن سرمایه را فراهم می‌کند، در نتیجه ریسک غیرقابل نقد بودن را اندکی کاهش می‌دهد.

اما با این وجود سرمایه‌گذاری‌ها همچنان غیرجاری در نظر گرفته می‌شوند و به همین دلیل سرمایه‌گذاران باید در مورد میزان ریسکی که انجام می‌دهند آگاه باشند چراکه آنها قادر به بازیافت سرمایه‌شان برای مدت زمان بسیار طولانی‌ای نخواهند بود.

ریسک رقیق شدن یا کاهش درصد مالکیت

استارتاپ ها معمولا بیشتر از یک دوره‌ی جمع‌آوری سرمایه دارند، به این معنی که این احتمال وجود دارد که در آینده سرمایه‌ی بیشتری جذب کنند. در طول این دوره‌های جمع آوری سرمایه، بسته یه انواع فرصت‌های سرمایه‌گذاری پیشنهاد شده، سرمایه‌گذاران جدید ممکن است بخشی از سهام شرکت را دریافت کنند. این اتفاق درصد مالکیت سهام را برای سرمایه‌گذاران حال حاضر به دلیل اینکه سهم‌های جدید اعمال شده‌اند کاهش می‌دهد.

سهم‌های جدید ممکن است برای سرمایه‌گذاران جدید یک سری مزیت‌ها مانندن حق برتری نسبت به سود سهام و یا موارد دیگر از این دست داشته باشند. اما همین موضوع می‌تواند برای سرمایه‌گذاران قدیمی که با شرایط متفاوت و کمتر مورد پسندشان در آن استارتاپ سرمایه‌گذاری کرده‌اند، نامناسب باشد.

ریسک سرمایه گذاری

چطور ریسک‌ سرمایه‌گذاری را به حداقل برسانیم؟

راه‌کارهایی وجود دارد که  از طریق آنها سرمایه‌گذار می‌تواند ریسک سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها را به حداقل برساند. اولین و مهمترین مسئله این است که شما باید تلاش کنید تا کسب و کاری که بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنید را تا حد ممکن بشناسید. سرمایه‌گذاری بر روی چیزی که درکی از آن ندارید هرگز ایده‌ی خوبی نخواهد بود. یک تحقیق کامل به شما کمک می‌کند تا از کسب و کار‌هایی که آنطور که باید منسجم به نظر نمی‌رسند اجتناب کرده و آن دسته‌ای که مطمئن‌تر به نظر می‌رسند را انتخاب کنید.  داشتن روشی متنوع در سرمایه‌گذاری، روشی بهتر برای مدیریت ریسک است. بسیاری از سرمایه‌گذاران روش مجموعه‌ای یا پرتفیلو را استفاده می‌کنند.

 به‌جای سرمایه‌گذاری تمام پول‌های خود در یک استارتاپ، سرمایه‌گذاری مقادیر کوچکتری از پول در تعداد مختلفی استارتاپ و یا در یک مجموعه‌ی سرمایه‌گذاری را مورد نظر قرار دهید.

تحمل شما در پذیرش ریسک تا چه میزان بالا است؟

هیچ‌چیز قادر به تضمین 100 درصدی بازگشت سرمایه‌ به شما و عدم از دست دادن کامل آن نیست. بنابراین قبل از اینکه بر روی یک استارتاپ سرمایه‌گذاری کنید به میزان ریسکی که مایل به پذیرش آن هستید فکر کنید. آیا قادر به پذیرش از دست دادن تمام سرمایه‌ی خود در صورت شکست استارتاپ مورد نظر هستید؟ اگر نه، فرصت‌های سرمایه‌گذاری زیادی با ریسک پایینتر نسبت به سرمایه‌گذاری در استارتاپ وجود دارد که می‌توانید به آنها بپردازید.

در آخر به پرسش‌های زیر نگاهی بیاندازید و ببینید که تا چه میزان با ریسکی که خواهید پذیرفت راحت هستید. اگر بیشتر پاسخ‌های شما به این سوالات “بله” است، پس سرمایه‌گذاری در یک استارتاپ‌ می‌تواند ارزش فکر کردن داشته باشد.

لیست خطرپذیری :

  1. آیا تمامی عوامل ریسک را تجزیه و تحلیل کرده‌اید؟
  2. آیا پولی که سرمایه‌گذاری می‌کنید، مبلغی است که قادر به پذیرش از دست رفتن تمامی آن هستید؟
  3. آیا قادر به پذیرش این موضوع که سرمایه‌ای که قرار داده‌اید برای مدت زمان طولانی از دسترس شما خارج است، هستید؟
  4. آیا با میزان ریسکی که می‌پذیرید، احساس راحتی می‌کنید؟

اگر به موضوع ریسک و چگونگی تحلیل ریسک علاقمند هستید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم، که مقاله ی ” تحلیل ریسک در استارت آپ چیست و چگونه انجام می‌شود؟” با محوریت موضوعی تحلیل ریسک را مطالعه نمایید.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست

ثبت درخواست ارزگداری